Premier ujawnił poufny list ABW
ABW uzyskała informacje o działaniach, które mogą mieć niekorzystny wpływ na polski system finansowy. Tak wynika z pisma ABW do premiera, które Kazimierz Marcinkiewicz odczytał w Sejmie. Jest to odtajniony tekst notatki ABW przesłanej do prezesa NBP Leszka Balcerowicza. Premier dodał, że otrzymał zgodę na jego odtajnienie.
15.03.2006 | aktual.: 15.03.2006 20:06
Zgodnie pismem, UniCredito zlecił funduszom z grupy Pioneer zaprzestanie inwestowania w akcje BPH. "Działanie to mogło spowodować obniżenie rentowności tych funduszy i straty dla ich klientów. Prawdopodobnie nie było także zgodne z interesem akcjonariuszy mniejszościowych Pekao SA" - głosi notatka ABW.
Premier zaapelował też do szefa NBP i Komisji Nadzoru Bankowego o spokojną i merytoryczną debatę nad kwestiami spornymi. Jego zdaniem, wystąpienie Balcerowicza na Forum Bankowym 2006 miało charakter przede wszystkim polityczny.
Prof. Leszek Balcerowicz powiedział podczas tego wystąpienia m.in., że aby chronić ludzi przed "złym pieniądzem", bank centralny musi być niezależny.
Polityczne przejmowanie kontroli nad pieniądzem jest najbardziej zagrażające dla ludzi - podkreślił. Szef NBP i KNB powiedział, że nie może być tak, iż jeśli bank centralny się temu przeciwstawia, to "powoła się specjalną komisję". W jego opinii, propozycja powołania komisji oceniającej prace nadzoru bankowego, to "nadużycie konstytucji". Przypomniał też, że to w PRL "było prawo, ale nie było praworządności".
Tymczasem dwa projekty uchwał w sprawie powołania komisji śledczej ds. sektora bankowego (PiS i LPR), trafiły do komisji ustawodawczej.
Jak poinformował przewodniczący komisji Wojciech Szarama (PiS), powołana została specjalna podkomisja, która do 21 marca ma - na ich podstawie - przedstawić jeden projekt uchwały powołującej jedną komisję śledczą.
W środę po południu KNB zajmuje się wnioskiem UniCredito o zgodę na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH. To niezbędny etap przed fuzją BPH i Pekao SA. Rząd nie chce zgodzić się na tę fuzję.
Zdaniem premiera, KNB nie powinna w środę podejmować decyzji w sprawie wniosku UniCredito. Szef rządu poinformował, że w piątek ma spotkać się z prezesem włoskiego banku UniCredito Alessandro Profumo.
W specjalnej rezolucji Sejm zaapelował do Komisji Nadzoru Bankowego o staranność w podejmowaniu decyzji dotyczącej UniCredito.
W rezolucji przyjętej głosami PiS, LPR, Samoobrony i PSL posłowie podkreślili, że KNB powinna przestrzegać prawa i respektować interes Polski. Stwierdzili też, że "Sejm z głębokim niepokojem" podchodzi do zeszłotygodniowych wydarzeń na posiedzeniu KNB, szczególnie "do bezpodstawnego wyłączenia podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Cezarego Mecha i niedopuszczenia do udziału w charakterze strony ministra skarbu państwa".
Przeciwko rezolucji zagłosowały Platforma Obywatelska i SLD. Sojusz bezskutecznie chciał włączyć do projektu apel do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o podjęcie mediacji w sporze między Balcerowiczem a rządem.