Trwa ładowanie...
d1kz41j

Premier Izraela ostro skrytykował generała za słowa o rachunku sumienia. "Niesprawiedliwość wyrządzona izraelskiemu społeczeństwu"

• Zastępca dowódcy izraelskich sił zbrojnych gen. Jair Golan wezwał społeczeństwo Izraela do "rachunku sumienia"
• Gen. Golan w swojej wypowiedzi odwoływał się do nazistowskich Niemiec
• Słowa wojskowego spotkały się z krytyką premiera Izraela
• Benjamin Netanjahu wypowiedź gen. Golana nazwał "oburzającą"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Izraela Benjamin Netanjahu
Premier Izraela Benjamin Netanjahu (AFP, Fot: MENAHEM KAHANA)
d1kz41j

W wystąpieniu w środę, w przeddzień Dnia Pamięci o Zagładzie, zastępca dowódcy izraelskich sił zbrojnych gen. Jair Golan powiedział, że Holokaust powinien skłonić Izraelczyków do "narodowego rachunku sumienia". Dodał, że niepokoi go, iż "oznaki tego przyprawiającego o mdłości procesu, który zaistniał w Europie w ogólności, a w szczególności w Niemczech, 70, 80 czy 90 lat temu, dostrzega teraz, w 2016 roku". W przemówieniu odniósł się do żołnierza, który w marcu dobił rannego palestyńskiego napastnika, już postrzelonego i leżącego na ziemi, w Hebronie, na Zachodnim Brzegu.

Te słowa wywołały wzburzenie po prawej stronie izraelskiej sceny politycznej. Premier Netanjahu na otwarciu cotygodniowego posiedzenia rządu oświadczył, że jest to "oburzające", stanowi "niesprawiedliwość wyrządzoną izraelskiemu społeczeństwu" i "umniejsza Holokaust".

Minister edukacji, lider prawicowej partii Żydowski Dom Naftali Bennett zażądał natychmiastowego sprostowania, "zanim nikt nie uczyni z tych fałszywych słów sztandaru, a nasi żołnierze będą porównywani do nazistów przy aprobacie płynącej z góry".

d1kz41j

Z kolei lider opozycyjnej Partii Pracy Isaak Herzog pochwalił gen. Golana za odwagę i skrytykował "głupców, którzy zaczynają na niego grzmieć". Sam generał tłumaczył później, że "nie miał najmniejszego zamiaru porównywać sił i państwa Izrael do horrorów, które rozegrały się 70 lat temu".

Po incydencie w Hebronie szef sztabu generalnego generał Gadi Eisenkot publicznie wezwał żołnierzy, by używali siły tylko "w sposób rozważny i umiarkowany" w obliczu ostatniej fali ulicznych palestyńskich ataków. Zagroził ukaraniem tych, którzy złamią te instrukcje.

Jednak według marcowego sondażu 57 proc. Izraelczyków uważa, że żołnierz, który dobił Palestyńczyka, w ogóle nie powinien być aresztowany za swój czyn.

d1kz41j

Podziel się opinią

Share
d1kz41j
d1kz41j
Więcej tematów