Trwa ładowanie...
d1ozh71
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Premier Donald Tusk rozmawiał z prezydentem Francji Francois Hollande'em o szczycie UE i Ukrainie

Premier Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z prezydentem Francji Francois Hollande'em; rozmowa dotyczyła sobotniego posiedzenia Rady Europejskiej oraz sytuacji na Ukrainie - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Donald Tusk
Premier Donald Tusk (WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d1ozh71

W sobotę w Brukseli odbędzie się nadzwyczajny szczyt UE poświęcony obsadzie najwyższych unijnych stanowisk.

W środę o zbliżającym się posiedzeniu Rady Europejskiej premier rozmawiał telefonicznie także z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej Josephem Daulem. Tej samej tematyce poświęcona była wtorkowa rozmowa Donalda Tuska z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.

Według unijnych źródeł Donald Tusk wyrasta na faworyta do objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej po Hermanie Van Rompuyu. Tusk ma m.in. poparcie przyszłego szefa KE Jean-Claude'a Junckera. Tuska poparł też Cameron.

d1ozh71

Tusk dotąd dementował pojawiające się w mediach spekulacje, że jest kandydatem na ten urząd; ostatnio głośno o tym było na zakończonym fiaskiem szczycie personalnym UE w połowie lipca.

25 lipca Tusk powiedział na konferencji prasowej w Warszawie, że nie wybiera się do Brukseli. Dodał jednak: - Nie ma problemu mojej kandydatury na szefa Rady Europejskiej. Czy coś się zmieni do 30 sierpnia? Zobaczymy.

Z kolei oficjalnymi kandydatami na stanowisko wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej (który jest jednocześnie wiceprzewodniczącym KE) są polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, szefowa włoskiej dyplomacji Federica Mogherini oraz unijna komisarz ds. pomocy rozwojowej Kristalina Georgiewa z Bułgarii.

Sikorski pytany w radiowej Jedynce czy w związku ze zgłoszeniem jego kandydatury na szefa unijnej dyplomacji w najbliższym czasie planuje przeprowadzkę do Brukseli, odparł: - Raczej mi to nie grozi.

Jednocześnie w kontekście sobotniego szczytu poświęconego obsadzie najwyższych unijnych stanowisk Sikorski powiedział, że według niego "zdobędziemy dla Polski pakiet, który będzie satysfakcjonujący". - Jestem dobrej myśli - dodał szef MSZ.

d1ozh71

Podziel się opinią

Share

d1ozh71

d1ozh71
Więcej tematów