Media: USA wznawiają dostawy GLSDB dla Kijowa
Stany Zjednoczone wznawiają dostawy bomb dalekiego zasięgu Ground-Launched Small Diameter Bombs (GLSDB) dla Ukrainy, po ich modernizacji w celu skuteczniejszego przeciwdziałania rosyjskim systemom zakłócającym – podaje Reuters, powołując się na dwa źródła.
Amunicja ta trafi na front w momencie, gdy Ukraina wyczerpała swoje zapasy systemów rakietowych dalekiego zasięgu ATACMS.
Bomby GLSDB zostały zakupione przez administrację byłego prezydenta Joe Bidena w ramach Ukraine Security Assistance Initiative (USAI). Stany Zjednoczone przeznaczyły około 33,2 miliarda dolarów na zakup nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Kijowa bezpośrednio od amerykańskich i sojuszniczych firm zbrojeniowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwsza taka wizyta Putina od dawna. Pojawił się bez garnituru
Administracja prezydenta Donalda Trumpa zgodziła się we wtorek na wznowienie pomocy wojskowej i wymiany danych wywiadowczych z Ukrainą po tym, jak Kijów zadeklarował gotowość do poparcia amerykańskiej propozycji 30-dniowego zawieszenia broni z Rosją.
W ostatnich tygodniach przeprowadzono 19 testów GLSDB, aby ocenić skuteczność wprowadzonych ulepszeń. Modernizacja obejmowała m.in. wzmocnienie połączeń wewnętrznych, co miało zwiększyć odporność bomb na rosyjskie zakłócenia – podały źródła.
Pierwsze dostawy GLSDB do Ukrainy mogą nastąpić w ciągu kilku dni, ponieważ zapasy tej broni znajdują się już w Europie. Po raz ostatni ukraińska armia używała tych bomb kilka miesięcy temu – powiedziało jedno ze źródeł.
Problem zakłóceń i modernizacja broni
Rosyjskie systemy zakłócające uniemożliwiały wielu bombom GLSDB trafienie w zamierzone cele – podały w maju trzy osoby zaznajomione z problemem.
Od roku Ukraina starała się uzyskać broń o większym zasięgu niż amerykańskie rakiety GMLRS (o zasięgu 69 km), aby móc atakować i zakłócać rosyjskie linie zaopatrzeniowe i punkty koncentracji wojsk.
W odpowiedzi na te potrzeby Boeing zaoferował Pentagonowi GLSDB o zasięgu 161 km. Bomby te wyposażone są w składane skrzydła, co zwiększa ich zasięg, i są połączeniem dwóch dobrze znanych w amerykańskim arsenale komponentów: bomby GBU-39 Small Diameter Bomb (SDB) oraz silnika rakietowego M26. Oba te elementy są powszechnie dostępne i stosunkowo tanie.
Boeing odmówił komentarza w tej sprawie.
System nawigacyjny GLSDB, który pozwala na omijanie przeszkód, takich jak góry czy znane systemy obrony przeciwlotniczej, stał się celem rosyjskich zakłóceń – podały w maju trzy osoby zaznajomione z tematem.
Rosyjskie systemy zakłócające
Zakłócanie sygnałów (jamming) polega na nadawaniu ogromnej ilości energii w danym obszarze, co przeciąża sygnał urządzenia docelowego. Rosja szeroko stosowała tę taktykę przeciwko ukraińskim systemom łączności radiowej, dronom, pociskom artyleryjskim Excalibur 155 mm sterowanym GPS.
Teraz zmodernizowane GLSDB mają skuteczniej omijać te zakłócenia, co może znacząco wpłynąć na zdolności ofensywne Ukrainy - uważa Reuters.
źródło: Reuters