Trwa ładowanie...

Pozew za powikłania po szczepieniu. Pierwszy taki przypadek w Polsce

Jedna z krakowskich kancelarii, jako pierwsza w Polsce, zamierza pozwać Skarb Państwa za powikłania po szczepieniu przeciwko COVID-19. Chodzi o przypadek pani Agaty, która kilka dni po otrzymaniu drugiej dawki preparatu została sparaliżowana od pasa w dół.

Share
Pozew za powikłania po szczepieniu. Pierwszy taki przypadek w Polsce Pozew za powikłania po szczepieniu. Pierwszy taki przypadek w Polsce Źródło: Getty Images, fot: OMAR MARQUES
d30esxs

Adwokat Beata Broniewicz-Pasieka przekazała w rozmowie z Radiem Zet, że lekarze w swoich diagnozach wiążą wystąpienie objawów pani Agaty z przyjęciem przez nią preparatu przeciwko COVID-19.

- W szpitalu spędziła ponad dwa tygodnie, lekarze stwierdzili u niej zapalenie rdzenia kręgowego, spowodowane najprawdopodobniej wczesnym odczynem poszczepiennym - wskazała mecenas.

Ministerstwo Zdrowia - jak czytamy - miało zostać poinformowane o sprawie, ale odmówiło pokrycia kosztów rehabilitacji. Szef MZ przekazał, że za wypłacanie odszkodowań nie odpowiada resort, dlatego należy iść do sądu i zaskarżyć właśnie Skarb Państwa.

d30esxs

Zobacz także: Antyszczepionkowcy zaatakowali ekspertów. "Szczyt zdziczenia"

Kosztowna rehabilitacja

Jak informuje Radio Zet, pani Agata przechodzi rehabilitację, której miesięczny koszt to 2,5 tys. zł. Kobieta czuje się już lepiej, ale wciąż ma problemy z chodzeniem.

Adwokat tłumaczy, że jej klientka nie chciała występować na drogę sądową, aby nie zniechęcić innych do szczepień, jednak w tym momencie czuje się pozbawiona pomocy.

d30esxs

Planowane zmiany

Mecenas zwróciła również uwagę na zapowiadany przez rząd Fundusz Kompensacyjny, pomagający osobom z powikłaniami po szczepieniu przeciwko COVID-19. Jak wskazała, mechanizm jednak wciąż nie działa.

Zapytany o to Adam Niedzielski poinformował, że Rada Ministrów przyjęła i skierowała do parlamentu ustawę o Funduszu Kompensacyjnym. Projekt ma zawierać zapis o tym, że wszelkie roszczenia pokrywane są właśnie z jego środków. Według szefa MZ nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać za kilka tygodni.

- Jeżeli ktoś przyjął szczepionkę w styczniu i wystąpiły u niego niepożądane odczyny poszczepienne, to również będzie mógł złożyć wniosek o odszkodowanie - powiedział minister.

Źródło: Radio Zet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d30esxs

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30esxs
d30esxs
Więcej tematów