Poszukiwania "Złotego pociągu". Nowe informacje

- Na podstawie dokumentów nie można jednoznacznie potwierdzić znaleziska - oznajmił na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz, komentując ostatnie doniesienia na temat poszukiwania "złotego pociągu".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poszukiwania "Złotego pociągu". Nowe informacje
(PAP, Fot: Aleksander Koźmiński)

Smolarz poinformował jednocześnie, że przez wojsko zostanie użyty georadar w celu dokładnego jego sprawdzenia. Jeszcze w poniedziałek ma zostać dostarczony do MON wniosek o pomoc w tej sprawie.

Wojewoda odniósł się także do informacji na temat pożaru lasu wzdłuż trasy kolejowej, przy której ma być ukryty "złoty pociąg". - Las palił się na obszarze jednego ara. Został szybko zidentyfikowany i ugaszony - oznajmił.

Dodał, że przyczyny zdarzenia na razie nie są znane. - Najprawdopodobniej było to zaprószenie ognia - podkreślił.

Na pytanie, czy zostanie ogłoszony zakaz wstępu do lasu, gdzie znajdować się ma "złoty pociąg", Smolarz potwierdził, że rekomendacja taka została wydana. - Jest to standardowa procedura w przypadku pożaru - poinformował.

W piątek Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski stwierdził na konferencji prasowej, że według niego na "ponad 99 proc. 'złoty pociąg' istnieje". Przestrzegał przed poszukiwaniem go na własną rękę, ponieważ może być zaminowany.

Informacja o odnalezieniu na terenie Wałbrzycha "złotego pociągu" od kilku dni elektryzuje całą Polskę. Chodzi o ponad 100-metrowy skład z czasów II wojny światowej, który w maju 1945 roku miał wywieźć z Wrocławia cenne kruszce, a następnie zaginąć bez wieści w drodze do Świebodzic.

Zobacz również wideo: Żuchowski: jestem pewien na ponad 99 proc., że istnieje