Trwa ładowanie...
d3hl1cx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Poroszenko zaprosił Dudę do złożenia wizyty w Kijowie

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaprosił prezydenta Polski Andrzeja Dudę do złożenia wizyty w Kijowie. Zaproszenie przekazał podczas spotkania z prezydenckim ministrem Krzysztofem Szczerskim, który przebywał w piątek w ukraińskiej stolicy jako specjalny wysłannik szefa państwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d3hl1cx

Poroszenko omówił ze Szczerskim mapę drogową kontaktów przywódców obu krajów i podziękował Polsce za "niezmiennie aktywne stanowisko i solidarność w obronie interesów Ukrainy na arenie międzynarodowej, w szczególności na jej drodze do integracji europejskiej" - przekazał urząd ukraińskiego prezydenta w godzinach wieczornych. Szczerski potwierdził, że prezydent Polski zamierza kontynuować politykę partnerstwa strategicznego między Kijowem a Warszawą - poinformowano w komunikacie ze spotkania.

Poroszenko podkreślił konieczność wzmacniania relacji ukraińsko-polskich w dziedzinie współpracy wojskowo-technicznej, w tym także w ramach wspólnej brygady litewsko-polsko-ukraińskiej. - Rozwój stosunków uczyni nasze państwa silniejszymi i pogłębi poziom wzajemnego zaufania - powiedział.

Poruszono temat sytuacji w Donbasie. Poroszenko poinformował, że w ciągu ostatnich sześciu dni utrzymuje się tam zawieszenie broni, co daje "ostrożną nadzieję na pokojowy rozwój wydarzeń" na tych obszarach. Ukraiński prezydent i Szczerski podkreślili, że konieczne jest zjednoczenie wysiłków wspólnoty międzynarodowej na rzecz pokoju na Ukrainie.

d3hl1cx

- Pan Duda zapewnił, że jednym z najważniejszych zadań w polityce zagranicznej (Polski) jest bezpieczeństwo i pokój w regionie. W tym kontekście rozwój sytuacji na Ukrainie jest niezmiernie ważny - powiedział wysłannik polskiego prezydenta.

Według komunikatu administracji Poroszenki podczas spotkania zwrócono uwagę na "destrukcyjne plany" prorosyjskich separatystów, którzy zamierzają przeprowadzić nielegalne wybory samorządowe na zajętych przez nich terenach, czym naruszają mińskie porozumienia pokojowe.

Kolejną ważną kwestią, którą omówiono w Kijowie, była reforma konstytucyjna na Ukrainie, przewidująca szeroką decentralizację władzy. Poroszenko powtórzył, że opiera się ona na polskich doświadczeniach, a w jej realizacji pomagają polscy eksperci.

Przed rozmowami z Poroszenką Szczerski spotkał się z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. Jego służby prasowe podały, że szef rządu wysoko ocenił współpracę między dwoma państwami. "Ukraina docenia wsparcie, które otrzymuje od polskich partnerów w czasie wyjątkowych prób, którym poddawany jest nasz naród, i ma nadzieję na pogłębianie dalszych relacji, zarówno na rzecz przywrócenia pokoju i bezpieczeństwa w naszym regionie oraz przeciwdziałania rosyjskiej agresji, jak i w dziedzinie przemian i reform na Ukrainie" - czytamy.

d3hl1cx

W czwartek Szczerski powiedział, że udaje się do Kijowa, by omówić m.in. harmonogram i formę kontaktów między prezydentami Ukrainy i Polski. Poinformował, że w środę spotkał się z szefem MSZ Grzegorzem Schetyną i uzgadniał wspólne stanowisko dotyczące rozmów w Kijowie.

PAP zapytała Szczerskiego, czy rozmowy będą dotyczyć możliwości przyłączenia Warszawy do rozmów o uregulowaniu sytuacji w obwodach donieckim i ługańskim.

- Polska nie zamierza wpisywać się do formatu normandzkiego. Będę o tym też rozmawiał w Kijowie, żeby wszystkie państwa, które w tym formacie uczestniczą, zrealizowały swoją odpowiedzialność. Polsce zależy, żeby porozumienia mińskie weszły w życie i wszystkie strony, które je podpisały, wzięły odpowiedzialność za ich realizację. Naszą troską jest stan tych postanowień i o tym też będę rozmawiał - powiedział.

Wiceszef administracji prezydenta Ukrainy do spraw zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew pod koniec sierpnia oświadczył, że strony ukraińska i polska omówią we wrześniu możliwość przyłączenia Warszawy do rozmów o uregulowaniu sytuacji w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy. Na briefingu w Kijowie powiedział, że Ukraina koordynuje stanowiska ze stroną polską.

d3hl1cx

Podziel się opinią

Share

d3hl1cx

d3hl1cx
Więcej tematów