ycipk-4cpb0c
ycipk-4cpb0c

Poranne spotkanie Wenus z Księżycem

Bliskie spotkanie Wenus i Księżyca, dwóch najjaśniejszych po Słońcu ciał na naszym niebie, będzie można obserwować we wtorek rano - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-4cpb0c

Spotkania różnych ciał na niebie są tym bardziej efektowne im bliżej przejdą obok siebie oba obiekty i im są one jaśniejsze. Spotkanie, do którego dojdzie w nocy z 13 na 14 sierpnia, będzie efektowne bo blisko siebie znajdą się dwa najjaśniejsze po Słońcu obiekty na niebie czyli Wenus i Księżyc. Dodatkowo Księżyc znajdzie się tylko niespełna cztery dni przed nowiem, będzie więc świecił jako wąski "rogal".

Formalnie Wenus i Księżyc znajdą się najbliżej siebie o godzinie 21:45 naszego czasu i dystans je dzielący będzie wynosił tylko pół stopnia (czyli wielkość porównywalną ze średnicą tarczy Księżyca). Problem w tym, że oba ciała widać dopiero nad ranem a o 21:45 oba znajdują się jeszcze pod horyzontem. Z obserwacjami trzeba więc poczekać do okolic godziny 3 rano. Wtedy Wenus i Księżyc znajdziemy około 10 stopni nad północno-wschodnim horyzontem. Niestety o tej porze dystans je dzielący zwiększy się do ponad dwóch stopni. Na szczęście jest to wciąż niewielka odległość, więc koniunkcja nadal będzie wyglądać efektownie.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4cpb0c

ycipk-4cpb0c
ycipk-4cpb0c