Trwa ładowanie...
d5zoa9k
d5zoa9k

Poranne spotkanie Wenus z Księżycem

Bliskie spotkanie Wenus i Księżyca, dwóch najjaśniejszych po Słońcu ciał na naszym niebie, będzie można obserwować we wtorek rano - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d5zoa9k

Spotkania różnych ciał na niebie są tym bardziej efektowne im bliżej przejdą obok siebie oba obiekty i im są one jaśniejsze. Spotkanie, do którego dojdzie w nocy z 13 na 14 sierpnia, będzie efektowne bo blisko siebie znajdą się dwa najjaśniejsze po Słońcu obiekty na niebie czyli Wenus i Księżyc. Dodatkowo Księżyc znajdzie się tylko niespełna cztery dni przed nowiem, będzie więc świecił jako wąski "rogal".

Formalnie Wenus i Księżyc znajdą się najbliżej siebie o godzinie 21:45 naszego czasu i dystans je dzielący będzie wynosił tylko pół stopnia (czyli wielkość porównywalną ze średnicą tarczy Księżyca). Problem w tym, że oba ciała widać dopiero nad ranem a o 21:45 oba znajdują się jeszcze pod horyzontem. Z obserwacjami trzeba więc poczekać do okolic godziny 3 rano. Wtedy Wenus i Księżyc znajdziemy około 10 stopni nad północno-wschodnim horyzontem. Niestety o tej porze dystans je dzielący zwiększy się do ponad dwóch stopni. Na szczęście jest to wciąż niewielka odległość, więc koniunkcja nadal będzie wyglądać efektownie.

d5zoa9k

Podziel się opinią

Share

d5zoa9k

d5zoa9k
Więcej tematów