Trwa ładowanie...
09-12-2015 19:25

Ponad 800 ataków na ośrodki dla uchodźców w Niemczech od początku roku

Od początku roku w Niemczech doszło do ponad 800 ataków na ośrodki dla uchodźców - poinformował w środę Federalny Urząd Kryminalny (BKA) w Wiesbaden. W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba przestępstw tego rodzaju wzrosła aż czterokrotnie.

Ponad 800 ataków na ośrodki dla uchodźców w Niemczech od początku rokuŹródło: AFP, fot: CHRISTOF STACHE
dqd76t7
dqd76t7

Do 7 grudnia placówki BKA zarejestrowały 813 przypadków naruszenia prawa w związku ze schroniskami dla uchodźców. Większość to uszkodzenia mienia, w tym malowanie swastyk, antymigracyjna propaganda i podżeganie do nienawiści na tle różnic narodowościowych - podał BKA w Wiesbaden.

Znacznie wzrosła także liczba aktów przemocy - z 28 do 130. W tej kategorii przestępstw mieszą się podpalenia obiektów przeznaczonych dla uchodźców. W tym roku doszło do 68 podpaleń, w całym roku 2014 było ich sześć.

Minister sprawiedliwości Heiko Maas z SPD powiedział, że jest wstrząśnięty rozmiarami przemocy przeciwko imigrantom. - To zawstydzające, że liczba podpaleń w tak skokowy sposób wzrosła - powiedział polityk. Jego zdaniem państwo powinno z całą mocą ścigać i karać sprawców.

dqd76t7

W tym roku do Niemiec przybędzie milion migrantów. W zeszłym roku było ich 200 tys. Napływ uchodźców doprowadził do polaryzacji niemieckiego społeczeństwa, wyzwalając z jednej strony ogromną gotowość do pomocy dla uciekinierów, z drugiej zaś doprowadzając do wzrostu poparcia dla sił politycznych i ruchów społecznych domagających się natychmiastowego zaprzestania przyjmowania obcokrajowców.

Z Berlina Jacek Lepiarz

dqd76t7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqd76t7
Więcej tematów