Trwa ładowanie...

Ponad 50 nowych wniosków o zadośćuczynienie? MON dementuje

Informacje na temat postępowań, dotyczących roszczeń o zadośćuczynienie za krzywdę krewnych osób, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem są nierzetelne i miejscami nieprawdziwe - informuje MON.

Ponad 50 nowych wniosków o zadośćuczynienie? MON dementujeŹródło: WP.PL
dkxmq6y
dkxmq6y

Według doniesień portalu OKO.press ponad 50 nowych wniosków o zadośćuczynienie za katastrofę smoleńską wpłynęło do warszawskich sądów od ostatniego roku.

W części z nich jako powód pojawiają się ekshumacje i przedłużające się śledztwo.

MON dementuje

Ministerstwo wydało w tej sprawie oświadczenie. Pełna jego treść brzmi:

"MON rzeczywiście rozpatruje wnioski kilkudziesięciu osób o wypłatę rekompensat, lecz są to wnioski złożone w większości w 2016 r. Nie można zatem mówić o fali nowych wniosków, ani - tym bardziej - o ich związku z ekshumacjami.

dkxmq6y

W MON znany jest aktualnie tylko jeden wniosek wezwania do ugody, złożony w ostatnim czasie w sądzie z pominięciem MON.

Rozpatrując poszczególne wnioski, MON w każdej sprawie indywidualnie bada rodzaj relacji poszkodowanego z ofiarą poprzez pryzmat bliskości oraz zagadnienie przedawnienia roszczeń. W tym drugim przypadku również okoliczność czy poszkodowany podjął działania przerywające bieg przedawnienia.

MON ma też obowiązek ustalić czy w danej sprawie nie zachodzą takie okoliczności podmiotowe, które powodują, że ewentualny zarzut przedawnienia nie może być podniesiony jako kolidujący z normą art. 5 kodeksu cywilnego.

W żadnej z dotychczas zakończonych ugodą spraw, nie miała miejsca sytuacja, by MON mógł podnieść skutecznie zarzut przedawnienia roszczenia. Natomiast w niektórych sprawach do ugody nie doszło właśnie dlatego, że MON stwierdził, że roszczenie uległo przedawnieniu.

dkxmq6y

Należy zauważyć, że jeszcze w latach 2011-2012 ówczesny minister obrony narodowej wypłacił na rzecz osób poszkodowanych łącznie kwotę 68.000.000 zł, choć arbitralnie zawęził krąg osób najbliższych do rodziców, dzieci i małżonków, eliminując możliwość posiadania osób najbliższych np. przez duchownych wszystkich wyznań.

Stanowisko ówczesnego ministra obrony narodowej zostało prawnie zdyskwalifikowane w licznych orzeczeniach sądowych.

Jeszcze raz podkreślić trzeba, że MON w każdej sprawie bada zagadnienie przedawnienia. Między innymi też dlatego, że ugody zawierane przez ministra obrony narodowej w latach 2011-2012 nie zawierały klauzuli zrzeczenia się roszczeń przez poszkodowanych. Obecne ugody taką klauzulę zawierają".

dkxmq6y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkxmq6y
Więcej tematów