Trwa ładowanie...
d2udfma

Polityk CDU krytykuje polski rząd. "Działa na korzyść Putina"

- Najbardziej zadowolony z polityki europejskiej Polski jest Putin - mówi na łamach "Newsweeka" Karl-Georg Wellmann, polityk CDU. Krytykuje starania o reparacje wojenne, bo Polska jest "największym beneficjentem" budżetu UE, a tam gros środków wpłacają Niemcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Karl-Georg Wellmann odpowiedzialny był za relacje z Polską
Karl-Georg Wellmann odpowiedzialny był za relacje z Polską (flickr.com, Fot: Hernán Piñera)
d2udfma

Wellman odpowiadał w CDU za relacje z Polską. Deputowanym do Bundestagu był przez dwanaście lat - do 2017 roku. W rozmowie z "Newsweekiem" skomentował politykę Polski w UE, konflikt o reparacje wojenne i kwestię praworządności.

Reparacje? Polska jest beneficjentem UE

- W sprawie reparacji wojennych, chciałbym przypomnieć, że Polska jest największym beneficjentem unijnego budżetu - mówi Wellmann. I przedstawia wyliczenia, według których Polska otrzymuje od UE 14 mld. euro każdego roku.

d2udfma

- Dokładnie policzyłem, że w przyszłym roku będzie 15-lecie polskiego członkostwa w UE, a więc w tym czasie Polska otrzymała blisko 200 mld euro wsparcia - stwierdza. Jak tłumaczy dalej, wkład Niemiec w tę sumę to 27 proc. - Czyli 53 mld euro, które niemiecki podatnik poprzez Brukselę przesłał do Polski - kwituje.

Putin się cieszy

- W Unii nikt nikomu nie grozi, a już na pewno nikt nie grozi Polsce. Chociaż jesteśmy pełni obaw w sprawie niezależności sądów, czyli trzeciej władzy, ale także wolności mediów - zauważa.

Wellman zadaje pytanie czy Polska chce być cześcią silnej Europy, czy woli zostać na świecie sama z Rosją. - Jeśli lepiej będąc częściej silnej wspólnoty, to trzeba coś dla tej wspólnoty zrobić, wziąć za nią część odpowiedzialności, by dobrze działała - stwierdza.

d2udfma

Jego zdaniem Polska działana korzyść... Putina. - Dziś najbardziej zadowolony z polityki europejskiej Polski jest Putin. Pewnie sobie myśli: "Super! Niszczą Europę! Nie może być lepiej!". Polski rząd działa na korzyść Putina. Dlatego radziłbym przemyśleć tę politykę - mówi Wellmann.

Źródło: Newsweek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2udfma

Podziel się opinią

Share

d2udfma

d2udfma
Więcej tematów