Trwa ładowanie...
d4c5y80

Politycy Albanii i Kosowa rozmawiali o integracji euroatlantyckiej

Pod koniec ubiegłego tygodnia Albanię odwiedziła delegacja rządu Kosowa. Politycy z obydwu krajów rozmawiali o sytuacji politycznej w regionie oraz o współpracy w zarysowującej się perspektywie integracji euroatlantyckiej Tirany.

d4c5y80
d4c5y80

Do stolicy Albanii przybyli kosowscy ministrowie energii i górnictwa Justina Shiroka-Pula, ekonomii i finansów Ahmet Shala, środowiska i planowania przestrzennego Mahir Yagcilar oraz handlu i przemysłu Lutfi Zharku. Szefowie kosowskich resortów gospodarczych spotkali się m. in. z premierem Albanii Salim Berishą i ministrem spraw zagranicznych Lulzimem Bashą.

Szef albańskiej dyplomacji podkreślił w czasie bilateralnych rozmów, że rząd w Tiranie w pełni popiera proces tworzenia i umacniania państwowości Kosowa oraz zachodzące tam procesy transformacji społeczno-politycznej wiodące ku zbudowaniu nowoczesnej i funkcjonalnej demokracji wolnorynkowej.

Minister Lulzim Basha zapewnił, że Albania będzie działać na rzecz uzyskania przez Kosowo foteli we wszystkich znaczących organizacjach międzynarodowych oraz w inicjatywach regionalnych. Tirana postrzega, że ukoronowaniem procesu włączenia Kosowa do globalnego systemu politycznego będzie integracja kraju ze strukturami UE oraz NATO. Jako kraj świeżo zaproszony na szczycie Paktu w maju br. do członkostwa w tej organizacji, Tirana zamierza być również adwokatem Prisztiny na forum największej euroatlantyckiej organizacji wojskowej.

Ministrowie z obydwu albańskich krajów zwracali także uwagę na fakt szerokich możliwości rozwoju gospodarczego jakie otwierają się dla Kosowa w wyniku zbliżającej się integracji europejskiej regionu Bałkanów Zachodnich. Już w chwili obecnej albańskie porty nad Adriatykiem i Morzem Jońskim stanowią dla Kosowa swoiste okno na świat i w nieodległej przyszłości mogą zostać bramą dla kosowskich firm do ekspansji w stronę Włoch, Grecji, Chorwacji oraz Słowenii. Kluczową rolę odegrać tu może budowa autostrady pomiędzy jednym z największych albańskich portów na Adriatyku - Durrës a kosowską miejscowością Morin.

Obydwie delegacje zgodziły się, że stosunki pomiędzy Albanią a Kosowem są znakomite, a wspólny język, kultura i dziedzictwo historyczne zobowiązują do nierozerwalnego partnerstwa obydwu sąsiednich bałkańskich państw.

d4c5y80
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c5y80
Więcej tematów