Trwa ładowanie...

Polacy budują szkołę w Tanzanii. Dołącz do zbiórki na PolakPotrafi.pl

40-tysięczny obóz dla uchodźców, który przekształca się w miasto, ponad 300 dzieci, które czekają na rozpoczęcie nauki i 150 tys. zł, których brakuje, aby dokończyć szkołę w Ulyankulu, w Tanzanii.

Polacy budują szkołę w Tanzanii. Dołącz do zbiórki na PolakPotrafi.plŹródło: materiały partnera
d1qvkfq
d1qvkfq

W latach 70. ubiegłego wieku Tanzania przyjęła setki tysięcy uchodźców z Burundi, jednego z najbiedniejszych państw na świecie uciekających przed wojną domową na tle etnicznym.

Jednym z miejsc, do którego trafili jest Ulyankulu - obóz dla uchodźców, który rozrósł się do rozmiaru 40-tysięcznego miasta. Żyją tam już kolejne pokolenia. Mieszkańcy pracują i zakładają rodziny. Przyznają jednak, że najbardziej palącymi dla nich problemami jest brak wody oraz ograniczony dostęp do edukacji.

Poznaniacy budują afrykańską szkołę

Dlatego poznańska fundacja Wayair Foundation buduje tam wioskę edukacyjną, w skład, której wchodzą: klasy usytuowane wokół drzew mangowców, które dają cień i przyjemny chłód oraz są naturalnym miejscem gromadzenia się lokalnej społeczności oraz ośrodek szkolenia nauczycieli a przede wszystkim teatr, który m.in. posłuży do realizowania autorskiego programu praktycznej nauki języka angielskiego poprzez zabawę w teatr.

Całość została zaplanowana przez architektów, którzy spędzili w Ulyankulu i okolicy kilka miesięcy. Budynki oraz wyposażenie klas tworzone są z lokalnych materiałów, ale przy wykorzystaniu współczesnej rozwiązań technologicznych. Tak, aby zapewnić komfortowe warunki do nauki, zabawy i rozwoju.

d1qvkfq

Klasy przykryte zostaną specjalnie skonstruowanym dachem, który zapewnia ciągły przepływ powietrza, a więc chłodzenie i wentylację. Dodatkowo, konstrukcja pozwala na zbieranie deszczówki do przeznaczonego do tego zbiornika.

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Edukacja przez teatr

Fundacja, we współpracy z miejscową ludnością, chce wybudować ośrodek osadzony w lokalnej tożsamości, który będzie przestrzenią edukacji szkolnej, spotkań społecznych i inicjatyw teatralnych.

Program teatralny, który będzie tam realizowany, stworzony został przez Jerzego Hamerskiego i Elżbietę Drygas w poznańskiej szkole podstawowej „Łejery” im. Emilii Waśniowskiej, którzy są zarazem założycielami Wayair Foundation (Fundacji „U Łejerów”).

d1qvkfq

Podstawowym założeniem „Łejerów” jest wychowanie oparte na obcowaniu ze sztuką oraz zabawa w teatr, jako sposób na poznawanie siebie, drugiego człowieka i otaczającego świata.

Założyciele stawiają nacisk na współpracę zagraniczną budującą postawy tolerancji i otwartości na różne kultury. Jest to także szkoła demokracji stwarzająca warunki do współuczestnictwa i współodpowiedzialności za jej istnienie uczniom, nauczycielom i rodzicom.

Te wartości Fundacja chce przenieść do Ulyankulu. Jej twórcy wierzą, że każde dziecko ma prawo do edukacji, a wyposażając dzieci w odpowiednie umiejętności pomagamy im stawać się obywatelami Świata i kształtować swoją przyszłość.

d1qvkfq

- Inicjatywa narodziła się dwa lata temu. Nawiązaliśmy kontakt z tanzańskim oddziałem Caritas, który wskazał nam działkę idealną pod budowę ośrodka. Zaangażowaliśmy świetnych architektów, którzy wolontaryjnie zaprojektowali wioskę oraz meble i doglądali pierwszych działań na placu budowy. Uzyskaliśmy wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które pozwoliło nam sfinansować część prac na pierwszym etapie. Resztę zebraliśmy podczas zbiórek, w które zaangażowali się nasi przyjaciele. Wybudowaliśmy już kilka klas, które wyposażyliśmy w biurka i krzesła oraz toalety. Ponad połowa budowy za nami. Powstał już najważniejszy z budynków – teatr, czyli serce szkoły. Jednak w tym roku musimy wybudować jeszcze cztery klasy lekcyjne, aby ponad 300 dzieci mogło rozpocząć naukę w szkolę podstawowej. A do tego potrzebujemy wsparcia finansowego. Bez niego nie uda nam się dokończyć budowy - mówi Aneta Sadowska - Wojak Prezeska Fundacji.

Chcesz pomóc? Zajrzyj na Polak.Potrafi.pl

Zbiórka na platformie croudfundingowej PolakPotrafi.pl ruszyła 27 marca. Na wpłacających czekają nagrody: przedmioty przywiezione przez członków Fundacji z Tanzanii, a także przekazane przez osoby zaangażowane w projekt i wspierające akcję, jak np.: Anna Orska – projektantka biżuterii, Alicja Biała – ilustratorka i graficzka oraz Wydawnictwo Publicat oraz wielu innych. Więcej o inicjatywie możnja dowiedzieć się na: https://www.wayair.org/

d1qvkfq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qvkfq
Więcej tematów