ycipk-1xauzi

Polacy budują szkołę w Tanzanii. Dołącz do zbiórki na PolakPotrafi.pl

40-tysięczny obóz dla uchodźców, który przekształca się w miasto, ponad 300 dzieci, które czekają na rozpoczęcie nauki i 150 tys. zł, których brakuje, aby dokończyć szkołę w Ulyankulu, w Tanzanii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy budują szkołę w Tanzanii. Dołącz do zbiórki na PolakPotrafi.pl
(materiały partnera)
ycipk-1xauzi

W latach 70. ubiegłego wieku Tanzania przyjęła setki tysięcy uchodźców z Burundi, jednego z najbiedniejszych państw na świecie uciekających przed wojną domową na tle etnicznym.

Jednym z miejsc, do którego trafili jest Ulyankulu - obóz dla uchodźców, który rozrósł się do rozmiaru 40-tysięcznego miasta. Żyją tam już kolejne pokolenia. Mieszkańcy pracują i zakładają rodziny. Przyznają jednak, że najbardziej palącymi dla nich problemami jest brak wody oraz ograniczony dostęp do edukacji.

Poznaniacy budują afrykańską szkołę

ycipk-1xauzi

Dlatego poznańska fundacja Wayair Foundation buduje tam wioskę edukacyjną, w skład, której wchodzą: klasy usytuowane wokół drzew mangowców, które dają cień i przyjemny chłód oraz są naturalnym miejscem gromadzenia się lokalnej społeczności oraz ośrodek szkolenia nauczycieli a przede wszystkim teatr, który m.in. posłuży do realizowania autorskiego programu praktycznej nauki języka angielskiego poprzez zabawę w teatr.

Całość została zaplanowana przez architektów, którzy spędzili w Ulyankulu i okolicy kilka miesięcy. Budynki oraz wyposażenie klas tworzone są z lokalnych materiałów, ale przy wykorzystaniu współczesnej rozwiązań technologicznych. Tak, aby zapewnić komfortowe warunki do nauki, zabawy i rozwoju.

Klasy przykryte zostaną specjalnie skonstruowanym dachem, który zapewnia ciągły przepływ powietrza, a więc chłodzenie i wentylację. Dodatkowo, konstrukcja pozwala na zbieranie deszczówki do przeznaczonego do tego zbiornika.

materiały partnera
Podziel się
ycipk-1xauzi

Edukacja przez teatr

Fundacja, we współpracy z miejscową ludnością, chce wybudować ośrodek osadzony w lokalnej tożsamości, który będzie przestrzenią edukacji szkolnej, spotkań społecznych i inicjatyw teatralnych.

Program teatralny, który będzie tam realizowany, stworzony został przez Jerzego Hamerskiego i Elżbietę Drygas w poznańskiej szkole podstawowej „Łejery” im. Emilii Waśniowskiej, którzy są zarazem założycielami Wayair Foundation (Fundacji „U Łejerów”).

Podstawowym założeniem „Łejerów” jest wychowanie oparte na obcowaniu ze sztuką oraz zabawa w teatr, jako sposób na poznawanie siebie, drugiego człowieka i otaczającego świata.

ycipk-1xauzi

Założyciele stawiają nacisk na współpracę zagraniczną budującą postawy tolerancji i otwartości na różne kultury. Jest to także szkoła demokracji stwarzająca warunki do współuczestnictwa i współodpowiedzialności za jej istnienie uczniom, nauczycielom i rodzicom.

Te wartości Fundacja chce przenieść do Ulyankulu. Jej twórcy wierzą, że każde dziecko ma prawo do edukacji, a wyposażając dzieci w odpowiednie umiejętności pomagamy im stawać się obywatelami Świata i kształtować swoją przyszłość.

- Inicjatywa narodziła się dwa lata temu. Nawiązaliśmy kontakt z tanzańskim oddziałem Caritas, który wskazał nam działkę idealną pod budowę ośrodka. Zaangażowaliśmy świetnych architektów, którzy wolontaryjnie zaprojektowali wioskę oraz meble i doglądali pierwszych działań na placu budowy. Uzyskaliśmy wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które pozwoliło nam sfinansować część prac na pierwszym etapie. Resztę zebraliśmy podczas zbiórek, w które zaangażowali się nasi przyjaciele. Wybudowaliśmy już kilka klas, które wyposażyliśmy w biurka i krzesła oraz toalety. Ponad połowa budowy za nami. Powstał już najważniejszy z budynków – teatr, czyli serce szkoły. Jednak w tym roku musimy wybudować jeszcze cztery klasy lekcyjne, aby ponad 300 dzieci mogło rozpocząć naukę w szkolę podstawowej. A do tego potrzebujemy wsparcia finansowego. Bez niego nie uda nam się dokończyć budowy - mówi Aneta Sadowska - Wojak Prezeska Fundacji.

Chcesz pomóc? Zajrzyj na Polak.Potrafi.pl

ycipk-1xauzi

Zbiórka na platformie croudfundingowej PolakPotrafi.pl ruszyła 27 marca. Na wpłacających czekają nagrody: przedmioty przywiezione przez członków Fundacji z Tanzanii, a także przekazane przez osoby zaangażowane w projekt i wspierające akcję, jak np.: Anna Orska – projektantka biżuterii, Alicja Biała – ilustratorka i graficzka oraz Wydawnictwo Publicat oraz wielu innych. Więcej o inicjatywie możnja dowiedzieć się na: https://www.wayair.org/

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1xauzi

ycipk-1xauzi
ycipk-1xauzi