Trwa ładowanie...

Pojednawczy gest Rosjan? Rozbudują katyńskie muzeum, powstanie memoriał upamiętniający oficerów

W Katyniu powstanie nowy pawilon muzealny, poświęcony ofiarom stalinizmu. Jak napisał dziennik "Izwiestia", na 300 metrach kwadratowych będą prezentowane wystawy upamiętniające tragiczną historię rozstrzelania polskich jeńców wojennych i obywateli ZSRR.

Share
Pojednawczy gest Rosjan? Rozbudują katyńskie muzeum, powstanie memoriał upamiętniający oficerów
Źródło: WP, fot: Konrad Żelazowski
d3eo862

Pieniądze na budowę pawilonu muzealnego wydzieliło ze swojego budżetu Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej. Oprócz inwestycji w Katyniu, resort polecił też dokończenie budowy memoriału upamiętniającego zamordowanych przez NKWD polskich oficerów w Miednoje.

Realizacją przedsięwzięcia zajmą się specjaliści z Centralnego Muzeum Historii Rosji. Jego szefowa Irina Wielikanowa tłumaczy, że chodzi o miejsca szczególne, w których obok siebie spoczywają Polacy i Rosjanie - ofiary represji stalinowskich.

Według gazety „Izwiestia”, tego typu inwestycja to gest dobrej woli wobec Polski. Dziennik podkreśla, że w ostatnim czasie stosunki Warszawy z Moskwą nie są najlepsze.

"Krok Rosji pokazujący jej troskę o zachowanie pamięci o zamordowanych Polakach może nieco złagodzić negatywne nastroje” - przekonują historycy cytowani przez "Izwiestia". Jednocześnie dają oni do zrozumienia, że Moskwa nie powinna liczyć na jakąś radykalną poprawę kontaktów z Warszawą.

d3eo862

Podziel się opinią

Share
d3eo862
d3eo862
Więcej tematów