ycipk-6zizsr

Pogoda znów groźna. Gwałtowne burze z gradem i upały na początek wakacji

Wracają gwałtowne burze z gradem i zagrożenie trąbami powietrznymi. Pogoda może popsuć apele kończące rok szkolny, a prognoza na czerwcowy weekend nie pozostawia złudzeń: czekają nas upały, a po nich nawałnice.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Strefa burz i ulew w środę wczesnym popołudniem
Pogoda. Strefa burz i ulew w środę wczesnym popołudniem (NOAA/wxcharts/twitter.com/screen)
ycipk-6zizsr

Wracają męczące upały. - Między wyżem na wschodzie a niżem znad zachodniej Europy szerokim strumieniem popłynie do nas bardzo ciepłe powietrze zwrotnikowe, które już we wtorek na zachodzie województwa lubuskiego przyniesie temperaturę osiągającą 30 st. C - wyjaśnia ekspert pogodowy Jarosław Turała.

Najniższe wskazanie na termometrach zobaczymy na Suwalszczyźnie: 23 st C. Padać może tylko na południowym wschodzie, a zagrzmi w Tatrach i Bieszczadach. Tam musimy być przygotowani na burze z porywami wiatru do 80 km/h i lokalnymi ulewami.

Niestety w środę - w dniu zakończenia roku szkolnego - strefa burz obejmie już niemal całą Polskę.

ycipk-6zizsr

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Możliwe są lokalne nawałnice z wiatrem sięgającym 90 km/h, gradobicia oraz ulewy do 20 l/m kw. pow. Zanim jednak lunie i zagrzmi, w środę znów będziemy narzekać na upały. Na Podkarpaciu termometry pokażą ponad 32 st. C, a "najchłodniej" będzie na Suwalszczyźnie: 26 st. C.

Pogoda w Boże Ciało i pierwszy dzień wakacji będzie jeszcze bardziej gwałtowna, a przez to nieprzyjemna.

IMGW/pogodynka.pl/screen
Podziel się
ycipk-6zizsr

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w prognozie ostrzeżeń zakłada wydanie w czwartek alertów przed burzami we wszystkich województwach. W środę komunikatów mogą spodziewać się mieszkańcy Polski środkowej i wschodniej (tam popołudniowe zjawiska będą najbardziej gwałtowne) oraz Pomorza Zachodniego.

Pogoda w Boże Ciało: upalnie i burzowo

W czwartek i piątek będzie jeszcze goręcej: od 27 st. C na Suwalszczyźnie do 31 st. C na Podkarpaciu. To oznacza, że burze mogą być lokalnie bardzo gwałtowne. Jak wyjaśniają synoptycy TVN Meteo, podczas wyładowań spadnie do 20 l/ m kw. deszczu, miejscami możliwy jest grad, a porywy wiatru sięgną 80 km/h.

ycipk-6zizsr

Z obecnych modeli pogodowych wynika, że burzowe będą też dwa kolejne dni. Ochłodzi się tylko na północnym zachodzie: w sobotę na Nizinie Szczecińskiej na termometrach zobaczymy tylko 21 st. C. Na Podkarpaciu będzie nadal jednak ponad 33 st. C w cieniu.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-6zizsr

ycipk-6zizsr
ycipk-6zizsr