Trwa ładowanie...

Pogoda może być niebezpieczna. Służby o zagrożeniu pożarowym w lasach

Instytut Badawczy Leśnictwa opublikował mapę, z której wynika, że trzeci (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego w lasach występuje w większości województw w Polsce. Małe zagrożenie odnotowane jest tylko w powiatach na Śląsku, Dolnym Śląsku, w Małopolsce, a także na Podkarpaciu.

Pożar w lesie (zdjęcie ilustracyjne) Pożar w lesie (zdjęcie ilustracyjne) Źródło: EASTNEWS, fot: Adam STASKIEWICZ
d2wnxx8
d2wnxx8

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego prognozowany jest w lasach na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, opolskiego, śląskiego, a także świętokrzyskiego.

IBL o zagrożeniu pożarowym w lasach w większości województw

Na pozostałym obszarze kraju IBL ostrzega przez średnim zagrożeniem pożarowym. Do tych obszarów nie zaliczają się województwa: śląskie, małopolskie, podkarpackie i dolnośląskie.

Warto dodać, że prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych. Pod uwagę specjaliści biorą pomiary wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza, a także opadów. Określa się również możliwość wystąpienia pożaru w dniu wykonywania prognoz.

Takie pomiary prowadzone są przez specjalistów dwa razy dziennie w kilku miejscach w każdej strefie. Prognozy wykonują eksperci z Lasów Państwowych w okresie zagrożenia pożarowego, czyli od 1 marca do 30 września.

d2wnxx8

Zobacz też: Nowa pogoda długoterminowa. Jakie będzie lato? IMGW ostrzega: "niebezpieczne"

Pogoda w Polsce przypomina lato

Po dość chłodnym kwietniu i maju w Polsce w końcu pojawiły się ciepłe dni i noce. Pogoda w czerwcu zaczęła przypominać lato, które zbliża się do nas coraz to większymi krokami.

W większości regionów w Polsce przeważa ciepła aura, a zachmurzenie występuje tylko lokalnie i to niewielkie. Do naszego kraju napływa ciepła odmiana powietrza polarnomorskiego.

d2wnxx8

Nie ma mowy także o opadach. Pogodne niebo i wysokie wskaźniki na termometrach będą widoczne także przez najbliższe dni. W środę najchłodniej na Mazurach, Podlasiu i Półwyspie Helskim - tam 22 topnie Celsjusza. Nieco cieplej, bo 24 stopnie Celsjusza, w pasie Pomorza Zachodniego, przez Nizinę Szczecińską, po Wielkopolskę. Ok. 30 kresek powyżej zera pokażą natomiast termometry w Krakowie, Katowicach oraz Wrocławiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2wnxx8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wnxx8
Więcej tematów