Pogoda może być niebezpieczna. Służby o zagrożeniu pożarowym w lasach
Instytut Badawczy Leśnictwa opublikował mapę, z której wynika, że trzeci (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego w lasach występuje w większości województw w Polsce. Małe zagrożenie odnotowane jest tylko w powiatach na Śląsku, Dolnym Śląsku, w Małopolsce, a także na Podkarpaciu.
08.06.2021 | aktual.: 08.06.2021 21:37
Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego prognozowany jest w lasach na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, opolskiego, śląskiego, a także świętokrzyskiego.
IBL o zagrożeniu pożarowym w lasach w większości województw
Na pozostałym obszarze kraju IBL ostrzega przez średnim zagrożeniem pożarowym. Do tych obszarów nie zaliczają się województwa: śląskie, małopolskie, podkarpackie i dolnośląskie.
Warto dodać, że prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych. Pod uwagę specjaliści biorą pomiary wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza, a także opadów. Określa się również możliwość wystąpienia pożaru w dniu wykonywania prognoz.
Takie pomiary prowadzone są przez specjalistów dwa razy dziennie w kilku miejscach w każdej strefie. Prognozy wykonują eksperci z Lasów Państwowych w okresie zagrożenia pożarowego, czyli od 1 marca do 30 września.
Zobacz też: Nowa pogoda długoterminowa. Jakie będzie lato? IMGW ostrzega: "niebezpieczne"
Pogoda w Polsce przypomina lato
Po dość chłodnym kwietniu i maju w Polsce w końcu pojawiły się ciepłe dni i noce. Pogoda w czerwcu zaczęła przypominać lato, które zbliża się do nas coraz to większymi krokami.
W większości regionów w Polsce przeważa ciepła aura, a zachmurzenie występuje tylko lokalnie i to niewielkie. Do naszego kraju napływa ciepła odmiana powietrza polarnomorskiego.
Nie ma mowy także o opadach. Pogodne niebo i wysokie wskaźniki na termometrach będą widoczne także przez najbliższe dni. W środę najchłodniej na Mazurach, Podlasiu i Półwyspie Helskim - tam 22 topnie Celsjusza. Nieco cieplej, bo 24 stopnie Celsjusza, w pasie Pomorza Zachodniego, przez Nizinę Szczecińską, po Wielkopolskę. Ok. 30 kresek powyżej zera pokażą natomiast termometry w Krakowie, Katowicach oraz Wrocławiu.