Trwa ładowanie...
d35zord
26-02-2007 13:30

Podpisano porozumienie w sprawie stworzenia sieci szpitali

W Pomorskiem powstanie grupa, która ma się
zająć utworzeniem w regionie tzw. sieci szpitali. Program ma
charakter pilotażowy, sieć tworzona będzie w oparciu o projekt
Ustawy o Sieci Szpitali. Porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele władz województwa pomorskiego, pomorskiego oddziału NFZ i Akademii Medycznej w Gdańsku.

d35zord
d35zord

Obecny na uroczystości podpisania porozumienia Minister Zdrowia prof. Zbigniew Religa podkreślił, że ustawa ta jest jednym z elementów reformy w służbie zdrowia. Podstawowe kierunki reformy to zmiana zasad finansowania oraz organizacji opieki zdrowotnej w Polsce.

Najważniejszą rzeczą i naprawdę przewodnią (...) jest odpowiedź na pytanie, jakie usługi medyczne i ile tych usług medycznych potrzeba danej społeczności. Dopiero mając tę wiedzę, możemy dostosowywać liczbę szpitali i ich strukturę. Będą województwa i będą regiony, gdzie zgodnie z moją wiedzą nie tylko, że nie będzie likwidacji szpitali, ale trzeba będzie pomyśleć o wybudowaniu nowych szpitali - powiedział w Gdańsku prof. Religa.

Jego zdaniem, istniejąca sieć szpitali spełnia standardy lecznictwa sprzed lat. Ta sieć, ta liczba szpitali, jakość szpitali, ta struktura szpitali, zupełnie nie pasują do potrzeb zdrowotnych obecnie i do współczesnej medycyny. Medycyna 30 lat temu, a teraz to jest ogromna różnica - powiedział minister.

Jako przykład podał standardy leczenia zawałów serca. Przed 30 laty chory z zawałem serca przebywał w szpitalu 5, 6 tygodni, teraz pacjent z bólem w klatce piersiowej powinien trafić do placówki, gdzie wykona się niezbędne procedury kardiologiczne, powodujące, że proces zawału zostaje zatrzymany i pacjent po dwóch dniach może wrócić do domu.

d35zord

Minister podkreślił, że opracowanie sieci placówek zależeć będzie od właściwego opracowania potrzeb zdrowotnych w danym regionie. Nie wykluczył np. przekształceń szpitali z tzw. łóżkami ostrymi na takie, gdzie leczy się przewlekle chorych. Nie jest ideą sieci zamykanie szpitali (...) chcemy dać ludziom nowoczesną medycynę - powiedział Religa.

W tym tygodniu pokażemy poprawiony projekt Ustawy o Sieci Szpitali po konsultacjach. (...) Będzie bardziej przejrzysty, bardziej ułożony, (...) natomiast sam kierunek, sama merytoryka ustawy została zachowana – zapewnił w Gdańsku dyrektor Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Piotr Warczyński. Dodał, że projekt zostanie opublikowany na stronach internetowych ministerstwa.

Według kryteriów, ogłoszonych w listopadzie ub. roku przez resort zdrowia, sieć szpitali będą tworzyć na równych prawach placówki publiczne i niepubliczne. Pierwszeństwo będą miały te, które m.in. realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, prowadzą badania naukowe, wykonują świadczenia wysokospecjalistyczne.

Wśród innych kryteriów, które będą musiały spełniać placówki, wymieniono: uczestnictwo w systemie kształcenia kadr medycznych, realizowanie zadań wynikających z ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, wykonywanie i upowszechnianie nowych technologii medycznych i standardów medycznych, wykonywanie zadań związanych z obronnością i bezpieczeństwem wewnętrznym państwa. Ważna będzie kondycja finansowa szpitali.

d35zord

O tym, które placówki znajdą się w sieci, zdecydują przedstawiciele samorządu. W tym celu powstaną regionalne rady ds. szpitali, które wytypują placówki do sieci. Ostateczna decyzja będzie należała do ministra zdrowia, który będzie musiał uwzględnić pozytywną opinię Rady ds. Szpitalnictwa.

Mając na uwadze fakt, iż istnienie małych szpitali, o wielkości do kilkudziesięciu łóżek, jest nieracjonalne w kontekście zapewnienia właściwego poziomu jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, jak również nie w pełni uzasadnione ekonomicznie, ocenia się, iż w polskich warunkach minimalna wielkość szpitala powinna wynosić 150 łóżek - podkreśla resort.

Również szpitale zadłużone będą miały szansę na wejście do sieci - pod warunkiem, że zobowiążą się do opracowania i wdrożenia, w wyznaczonych terminach, skutecznych programów naprawczych. Jeśli jednak szpital nie osiągnie płynności finansowej, zostanie, po określonym czasie, automatycznie z sieci usunięty. Sieć szpitali ma być tworzona przez pięć lat. W tym okresie placówki będą mogły być wpisywane na listę bądź z niej wypisywane. Szpitale, które znajdą się poza siecią, mogą być np. przekształcone, sprywatyzowane czy zlikwidowane. Decyzje zależeć będą od ich organów prowadzących, czyli samorządów - wojewódzkiego i powiatowych. Szpitale, które znajdą się w sieci, mają mieć gwarantowany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

d35zord

Według resortu zdrowia, istniejąca obecnie sieć szpitali jest nieefektywna. Analizy wykazały, że w szpitalach jest zbyt dużo łóżek do opieki krótkoterminowej, w stosunku do opieki długoterminowej. W Polsce w 2003 r. na 1000 mieszkańców było 5,1 łóżek, podczas gdy np. w Wielkiej Brytanii - 3,7, we Francji - 3,8. Na świecie obserwuje się tendencję do zmniejszania liczby łóżek. Nowoczesne technologie medyczne pozwalają bowiem na krótszą hospitalizację pacjentów.

W Polsce istnieje w sumie 781 szpitali, w tym 611 publicznych i 170 niepublicznych (w tym przekształconych w spółki samorządowe). Jest 208 placówek z liczbą łóżek do 150. 144 szpitale mają do 250 łóżek, a 90 placówek - więcej niż 500. Wśród publicznych szpitali organami założycielskimi dla 66 są samorządy miejskie lub gminne, dla 284 - samorządy powiatowe, a dla 200 - województwa. 58 placówek ma innych założycieli.(am)

d35zord
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35zord
Więcej tematów