Trwa ładowanie...
d1neyye

Zbigniew Religa

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Miedniewice

Organizacje:

Ministerstwo Zdrowia - MZ (2005–2007, minister zdrowia)

d1neyye
East News
Źródło: East News, fot: Andrzej Iwanczuk

Zbigniew Religa urodził się 16 grudnia 1938 roku w Miedniewicach, zmarł w Warszawie 9 marca 2009 roku. Był znanym polskim kardiochirurgiem i politykiem, ministrem zdrowia (2005–2007), senatorem III i V kadencji, posłem na Sejm VI kadencji.

Zbigniew Religa – kariera zawodowa

Zbigniew Religa zdał maturę w 1956 roku, potem studiował na warszawskiej Akademii Medycznej, a po ukończeniu stażu w latach 1964–1966 odbył służbę wojskową. Później rozpoczął pracę w Szpitalu Wolskim w Warszawie, gdzie uzyskał specjalizację chirurgiczną I i II stopnia. Wyjechał do Stanów Zjednoczonych na staż podyplomowy – w 1973 roku z chirurgii naczyniowej (w tym roku uzyskał też stopień doktora nauk medycznych), a w 1975 roku z kardiochirurgii. W 1981 roku Zbigniew Religa zdobył tytuł doktora habilitowanego.

Zbigniew Religa od 1984 roku kierował mieszczącą się w Zabrzu Katedrą i Kliniką Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii. W 1990 roku Religa otrzymał tytuł profesora Śląskiej Akademii Medycznej, a w 1995 roku nadany przez Lecha Wałęsę tytuł profesora nauk medycznych. Zbigniew Religa założył Fundację Rozwoju Kardiochirurgii, był krajowym specjalistą do spraw kardiochirurgii od 1998 roku. Był pierwszym w Polsce lekarzem, który przeprowadził udaną operację przeszczepu serca.

Zbigniew Religa – działalność polityczna

Zbigniew Religa należał do Związku Młodzieży Polskiej i Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. W 1989 roku startował w wyborach do Senatu, jednak sukces odniósł, uzyskując mandat senatorski do Senatu III (1993–1997). W 1994 roku Zbigniew Religa założył Partię Republikanie (nawiązującą do amerykańskiej Partii Republikańskiej). W 2001 roku startował do Senatu V kadencji z listy Platformy Obywatelskiej i udało mu się zdobyć mandat senatorski. Religa był założycielem Partii Centrum, a w 2005 roku poparł Donalda Tuska w wyborach prezydenckich.

Zbigniew Religa na stanowisku ministra zdrowia zasiadał w latach 2005–2007, a wyborach parlamentarnych w 2007 roku wystartował z listy Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko posła, które udało mu się wywalczyć i sprawować do 2009 roku.

Zbigniew Religa zmarł 8 marca 2009 roku na nowotwór płuc; pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, a w jego pogrzebie uczestniczyli ówczesny prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk oraz marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Zbigniew Religa – życie prywatne

Zbigniew Religa był mężem Anny Wajszczuk-Religi, a którą miał dwoje dzieci – syn Grzegorz również został kardiochirurgiem. Religa był ateistą.

Wśród licznych odznaczeń Zbigniewa Religi znajdują się między innymi: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1995), Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (1998) i Order Orła Białego (2008).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1neyye
d1neyye
d1neyye
Więcej tematów
d1neyye

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj