Trwa ładowanie...
d2tazha

PiS wstrzymuje się z podziałem Mazowsza? "Nie chcieliśmy rozpoczynać konfliktu na nowym polu"

• Podział Mazowsza na dwa województwa odłożony w czasie
• J. Sasin: okazało się, że do realizacji naszego celu wystarczy podział statystyczny
• PiS może wrócić do pomysłu za 2 lata
• Polityk PiS anonimowo dla WP: nie chcieliśmy rozpoczynać konfliktu na nowym polu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PiS wstrzymuje się z podziałem Mazowsza? "Nie chcieliśmy rozpoczynać konfliktu na nowym polu"
(Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d2tazha

Prawo i Sprawiedliwość odkłada na później realizację jednej ze swoich głośnych obietnic wyborczych. Mowa o podziale Mazowsza na dwa województwa - warszawskie i mazowieckie. PiS proponował to rozwiązanie w trosce o finanse regionu. W kampanii wyborczej politycy partii rządzącej tłumaczyli, że dochody bogatej Warszawy zawyżają PKB całego regionu, który w rzeczywistości należy do najbiedniejszych w Polsce. Z tego powodu w najnowszej perspektywie unijnej Mazowszu miało przypaść znacznie mniej środków z budżetu UE.

Pomysł PiS wzbudził kontrowersje i spotkał się z krytyką ze strony opozycji oraz samorządowych władz województwa i stolicy. Jego przeciwnicy tłumaczyli, że na tej decyzji straciliby wszyscy - zarówno Warszawa, jak i reszta regionu. Zdaniem samorządowców problemu można uniknąć bez podziału administracyjnego. Wystarczy, aby dla celów sprawozdawczych podzielić województwo na stosowane w Unii okręgi statystyczne, tzw. NUTS. I właśnie na to rozwiązanie zdecydował się teraz PiS.

- Chcieliśmy wyłączyć Warszawę i okolicę, bo razem z nimi Mazowsze nie kwalifikuje się do otrzymania środków z Funduszu Rozwoju Regionalnego. W tej chwili całe województwo przekracza 90 proc. unijnego PKB, a więc poziom, do którego przyznawane są środki. Przy wyłączeniu stolicy, Mazowsze uzyskuje ponad 60 proc., co pozwala na uzyskanie maksymalnej dotacji - tłumaczy poseł PiS Jacek Sasin. I dodaje, że to właśnie dlatego PiS chciał podzielić województwo na dwie części. Dlaczego wstrzymano realizację tego pomysłu?

d2tazha

- Po przejęciu władzy i zapoznaniu się z korespondencją z Unią Europejską, okazało się, że do realizacji naszego celu wystarczy podział statystyczny. Przygotował go jeszcze poprzedni rząd, a nasz postanowił potwierdzić tę decyzję - mówi Sasin. Statystycznie Mazowsze zostało więc podzielone na dwa NUTS-y - Warszawę i resztę województwa. Dzięki temu do biedniejszej części województwa trafi maksymalna kwota środków z Funduszu Rozwoju Regionalnego. - Stolica nie poniesie żadnych start, bo i tak nie otrzymałaby tej dotacji, natomiast uda się uratować pieniądze dla reszty Mazowsza - wyjaśnia poseł Prawa i Sprawiedliwości.

PiS tłumaczy, że do sprawy podziału województwa może wróci za dwa lata, kiedy prowadzone będą negocjacje ws. nowego budżetu unijnego. - Na razie wstrzymujemy nasz pomysł. Jeśli Komisja Europejska rygorystycznie podejdzie do sprawy i uzna, że granice statystyczne muszą pokrywać się z administracyjnymi, trzeba będzie dokonać podziału - tłumaczy Sasin.

Jak ustaliła Wirtualna Polska podjęta decyzja ma drugie dno, o czym opowiada inny poseł PiS proszący o zachowanie anonimowości. - Nie chcieliśmy rozpoczynać konfliktu politycznego na nowym polu. Jest wystarczająco głośno wokół TK czy zmian w mediach, więc kolejny spór nie służyłby notowaniom partii - wyjaśnia rozmówca WP. I przypomina, że konsekwencją podziału Mazowsza byłyby nowe wybory samorządowe. - Nie ma sensu generować dodatkowych kosztów i marnować pieniędzy podatników. Lepiej poczekać do wyborów samorządowych w 2018 roku - mówi polityk PiS.

Także Jacek Sasin uważa, że nowy podział jest możliwy najwcześniej w 2018 roku. - Po pierwsze ten okres schodzi się z początkiem negocjacji z KE ws. nowego budżetu. Poza tym wybór władz samorządowych zostałby dokonany w normalnym trybie - tłumaczy Sasin. I dodaje, że przez najbliższe dwa lata PiS będzie opracowywał koncepcję podziału województwa po to, aby gdy zajdzie taka konieczność, bez problemów móc ją zrealizować.

d2tazha

Podziel się opinią

Share

d2tazha

d2tazha
Więcej tematów