Trwa ładowanie...
d3gggnu
somalia
13-04-2011 18:05

Piraci uwolnili statek z polskim kapitanem

Niemiecki statek Beluga Nomination, porwany w końcu stycznia przez somalijskich piratów, został uwolniony - poinformował armator, firma Beluga Shipping. Na statku znajdowało się siedmiu członków załogi, w tym polski kapitan. "Jednostka płynie obecnie w kierunku Mombasy w Kenii, gdzie kapitanem zaopiekuje się polski konsul" - poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

d3gggnu
d3gggnu

Rzecznik prasowy firmy z siedzibą w Bremie odmówił sprecyzowania, czy za uwolnienie statku, porwanego w pobliżu Seszeli, został zapłacony okup.

Frachtowiec został zaatakowany przez piratów 22 stycznia w odległości około 700 km na północ od Seszeli. W skład załogi wchodziło pierwotnie 12 osób: polski kapitan, dwóch Ukraińców, dwóch Rosjan oraz siedmiu obywateli Filipin.

26 stycznia trzech członków załogi zginęło podczas nieudanej próby odbicia frachtowca. Akcję przeprowadziła duńska fregata HDMS Esbern Stane oraz łódź patrolowa Seszeli. Piraci zastrzelili wtedy dwie osoby. Kolejny marynarz, główny mechanik statku, wyskoczył za burtę i najprawdopodobniej utonął. Dwaj członkowie załogi zdołali uciec na łodzi ratunkowej i zostali podjęci przez duńską fregatę.

Po tym ataku armator poinformował, że postanowił ze skutkiem natychmiastowym zatrudniać na swoich frachtowcach prywatnych ochroniarzy, by zapewnić lepszą ochronę załogom. Niektóre statki na Oceanie Indyjskim zostały skierowane na szlak wokół Przylądka Dobrej Nadziei, aby ominąć strefę zagrożenia u wybrzeży Rogu Afryki.

Armator skrytykował też ostro unijną misję wojskową Atalanta, która ma za zadanie chronić szlaki handlowe wokół Rogu Afryki. Zaatakowany frachtowiec przez dwa dni na próżno czekał na pomoc misji.

d3gggnu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gggnu
Więcej tematów