Trwa ładowanie...
d3lyaxr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pierwsze spotkanie premier Beaty Szydło z kanclerz Angelą Merkel

Premier Beata Szydło w piątek przed południem rozpoczęła wizytę w Berlinie. Szefowa rządu będzie rozmawiać z kanclerz Niemiec Angelą Merkel m.in. o kryzysie migracyjnym i wzajemnych relacjach w związku z 25-leciem traktatu o dobrym sąsiedztwie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Beata Szydło
Premier Beata Szydło (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d3lyaxr

Premier Szydło wizytę w stolicy Niemiec rozpocznie od rozmowy z kanclerz Merkel. Następnie prezes Rady Ministrów wygłosi przemówienie na konferencji "Polska i jej polityka zagraniczna" organizowanej przez Fundację Koerbera.

Według wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego przypadająca w tym roku 25. rocznica traktatu między Polską i Niemcami o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy będzie okazją do podsumowania wzajemnych relacji. Jak mówił, będzie to jeden z kluczowych elementów rozmów, również pod kątem organizacji konsultacji międzyrządowych, które powinny się odbyć w okolicach tej rocznicy.

Traktat został podpisany w czerwcu 1991 roku. W dokumencie, który stanowił uzupełnienie układu granicznego z 14 listopada 1990 roku, podkreślono znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla Europy oraz zapowiedziano uregulowanie kwestii mniejszości niemieckiej w Polsce i polskiej w Niemczech.

d3lyaxr

Wiceszef MSZ podkreślał znaczenie Niemiec w kontekście rozwiązania problemów Unii Europejskiej. - Niemcy są dzisiaj krajem kluczowym dla rozwiązania problemów wewnętrznych Unii Europejskiej, dla przyszłości tego projektu, i Polska to dostrzega - mówił Szymański.

- Chcemy, by te nowe recepty i scenariusze były pisane w taki sposób, by Unia nie skończyła jako organizacja wąska, mała, zamknięta, klaustrofobiczna, ponieważ to przyniosłoby szkodę Europie i myślę, że te racje w Berlinie są akurat dobrze rozumiane. Berlin należy do tych stolic, które widzą projekt europejski szerzej i to jest dobry grunt pod pisanie polsko-niemieckich scenariuszy dla przyszłości Europy - powiedział.

Szymański zaznaczył, że tematem rozmowy premier Szydło i kanclerz Merkel będą również tematy przyszłotygodniowego szczytu unijnego, w tym kryzys migracyjny. - Po wizycie w Berlinie dla polityków niemieckich, a także - mam nadzieję - dla niemieckiej opinii publicznej, będzie oczywiste, że Polska nie jest problemem w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego, ale jest częścią rozwiązania, częścią odpowiedzi na kryzys migracyjny - mówił wiceszef MSZ. Jak podkreślił, Polska co prawda podtrzymuje swoje stanowisko wobec mechanizmu relokacji uchodźców, ale jest gotowa do wsparcia m.in. uszczelniania granicy zewnętrznej UE i finansowania pomocy humanitarnej dla uchodźców poza granicami UE.

Będą to pierwsze dwustronne rozmowy premier Szydło i kanclerz Merkel.

d3lyaxr

Podziel się opinią

Share

d3lyaxr

d3lyaxr
Więcej tematów