Pierwsze obrazy górnej atmosfery Marsa z sondy MAVEN
Amerykańska sonda MAVEN dostarczyła danych na temat górnych warstw atmosfery Marsa. We wtorek NASA przedstawiła pierwsze zebrane wyniki misji. Sonda weszła na orbitę wokół Marsa pod koniec września.
Po wejściu 21 września br. na marsjańską orbitę, sonda MAVEN obecnie obniża tor lotu i testuje swoje instrumenty. Do tej pory udało się uzyskać ultrafioletowe obrazy nikłej granicznej otoczki wokół atmosfery Marsa, złożonej z tlenu, wodoru i węgla, a także mapę występowania ozonu i zbadać oddziaływanie atmosfery z energetycznymi cząstkami związanymi z aktywnością Słońca.
26 września nastąpił koronalny wyrzut masy ze Słońca (CME), co było obserwowane przez różne satelity NASA. Komputerowe modele przemieszczania się materii wyrzuconej ze Słońca przewidziały, że energetyczne cząstki (głównie protony) dotrą do Marsa 29 września. Sonda MAVEN była już wtedy gotowa do przeprowadzenia obserwacji.
Zbadano także wodorową i tlenową koronę marsjańskiej atmosfery w obszarze, w którym przebiega granica pomiędzy atmosferą, a przestrzenią kosmiczną. W strefie tej atomy, które przy powierzchni planety wchodziły w skład cząsteczek dwutlenku węgla albo wody, mogą uciekać w przestrzeń kosmiczną.
Do obserwacji użyto ultrafioletowego spektrografu obrazującego o nazwie Imaging Ultraviolet Spectrograph (IUVS), który jest czuły na światło słoneczne odbijane przez atomy wodoru i tlenu. Ten sam instrument posłużył do utworzenia mapy występowania ozonu w marsjańskiej atmosferze.
Przez najbliższe dwa tygodnie potrwa jeszcze faza testowa, w trakcie której dokonane zostaną dodatkowe kalibracje instrumentów. Przetestowane zostanie także przesyłanie za pomocą sondy MAVEN danych z łazika Curiosity, który znajduje się na powierzchni Marsa. NASA planuje, iż pełna faza operacji naukowych rozpocznie się w pierwszej połowie listopada.
Zadaniem misji MAVEN jest zbadanie utraty atmosfery przez Marsa i wpływu tego procesu na historię marsjańskiego klimatu. Skrót MAVEN oznacza w rozwinięciu Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">