Trwa ładowanie...
ddedcaa

Parlament Europejski za zniesieniem wiz dla Ukraińców

Ukraińcy wyjadą do Polski i Unii Europejskiej bez wiz. Taką decyzję przegłosowano w Parlamencie Europejskim. - To kolejny mocny sygnał potwierdzający kluczową dla Unii Europejskiej pozycję Ukrainy - powiedziała Mariya Gabriel z Europejskiej Partii Ludowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(PAP/EPA)
ddedcaa

Za zniesieniem wiz zagłosowali niemal wszyscy europosłowie. Przeciw było tylko 75 parlamentarzystów obecnych podczas głosowania.

Zmiany obejmą tych Ukraińców, którzy mają paszport biometryczny i chcą wjechać do Unii na maksymalnie 90 dni w ciągu pół roku. Zniesienie wiz nie oznacza, że obywatele Ukrainy będą mogli rozpocząć pracę. W tej kwestii nic się nie zmienia i wizy pozwalające na pracę będą nadal wymagane.

Decyzję o zniesieniu wiz podjęto po trwających 9 lat negocjacjach pomiędzy Kijowem a Brukselą. Ukraina pod koniec 2015 roku spełniła wszystkie warunki, ale niektóre państwa członkowskie Unii nie chciały wyrazić na to zgody obawiając się masowego napływu Ukraińców. Pod wpływem Niemiec i Francji uzgodniono, że obowiązek wizowy może zostać przywrócony, jeśli dojdzie do nadużyć.

ddedcaa

Jednak obywatele Ukrainy nie wjadą bez wiz do Wielkiej Brytanii i Irlandii, ponieważ te dwa państwa nie są objęte porozumieniem z Schengen.

Teraz decyzja musi zostać zaakceptowana tylko przez Radę Unii Europejskiej. Jeśli tam nie zostanie zablokowana to Ukraińcy bez wiz wjadą do Unii w czerwcu.

ddedcaa

Podziel się opinią

Share

ddedcaa

ddedcaa
Więcej tematów