Trwa ładowanie...
d3faps1

Parlament Europejski. Kolejna debata o praworządności w Polsce jeszcze w czerwcu

Pod koniec czerwca w Parlamencie Europejskim odbędzie się kolejna debata nt. praworządności w Polsce. Główną kwestią omawianą przez europosłów będzie krytyczny wobec polskiego rządu raport Lopeza Aguilara, szefa komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Parlament Europejski. W czerwcu zaplanowano kolejną debatę nt. praworządności w Polsce
Parlament Europejski. W czerwcu zaplanowano kolejną debatę nt. praworządności w Polsce (Getty Images)
d3faps1

O dacie kolejnej debaty nt. praworządności w Polsce poinformowało RMF FM. Według ustaleń odbędzie się ona już 22 czerwca. Podczas dyskusji przedstawiony zostanie raport hiszpańskiego eurodeputowanego Lopeza Aguilara. Szef komisji odpowiadającej w PE za kwestię m.in. swobód obywatelskich niejednokrotnie wypowiadał się krytycznie o stanie polskiej demokracji.

Do przygotowanego ws. Polski raportu europejscy chadecy złożyli także już 50 poprawek. Wśród nich znajduje się m.in. ta krytykująca sposób wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Posłowie do Parlamentu Europejskiego chcą również, aby do raportu trafiła poprawka dotycząca bezprawnego przekazania Poczcie Polskiej danych PESEL - chodzi oczywiście o przygotowanie nieodbytych wyborów prezydenckich 10 maja.

Eurodeputowani forsują też umieszczenie w raporcie kwestii usunięcia piosenki Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" z Listy Przebojów Trójki. Utwór krytykował prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za wizytę na cmentarzu, kiedy z powodu obostrzeń wprowadzonych w Polsce ze względu na epidemię koronawirusa było to niezgodne z prawem.

d3faps1

Zobacz też: Koronawirus. Polityk Lewicy o Łukaszu Szumowskim: "przyjaciel Polski". Ma jednak "ale"

Parlament Europejski. Debata o praworządności w Polsce 22 czerwca

Po zaplanowanej debacie, w dniu 13 lipca odbędzie się też głosowanie w komisji LIBE nad omawianym raportem Lopeza Aguilara. Europosłowie planują już we wrześniu poddać go pod głosowanie na sesji plenarnej.

d3faps1

Jeśli sprawozdanie zostanie pozytywnie przyjęte, to stanie się rezolucją, a więc zbiorową uchwałą Parlamentu Europejskiego.

- W ocenie wielu eurodeputowanych rząd PiS idzie coraz bardziej na zwarcie z Unią Europejską - powiedział w rozmowie z RMF FM szef komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE).

Według Lopeza Aguilara polski rząd od jakiegoś czasu idzie na "zwarcie z Unią Europejską". - Warszawa nie wykazuje chęci kompromisu i nie zamierza się dostosować do orzeczeń TSUE - dodaje hiszpański polityk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3faps1

Podziel się opinią

Share
d3faps1
d3faps1
Więcej tematów