Trwa ładowanie...
dw1uwy6

Papież Franciszek wygłosi przemówienia w PE i Radzie Europy

Drugi raz w historii, ponad ćwierć wieku od wizyty Jana Pawła II, zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego będzie przemawiać w Parlamencie Europejskim. Wtorkowej wizycie papieża Franciszka w Strasburgu towarzyszą specjalne środki ostrożności i ogromne zainteresowanie mediów. Będzie to najkrótsza zagraniczna podróż w historii papieskich pielgrzymek. Potrwa około czterech godzin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek
Papież Franciszek (PAP/EPA, Fot: GIUSEPPE LAMI)
dw1uwy6

Franciszek, który pozytywnie odpowiedział na zaproszenie szefa europarlamentu Martina Schulza, wygłosi przemówienie nie tylko przed europosłami, ale też w Radzie Europy. Watykaniści oczekują mocnych słów na temat imigracji, sprawiedliwej polityki gospodarczej, solidarności i obrony życia.

Papież ma wylądować na lotnisku w Strasburgu około godziny 10. Pół godziny później w Parlamencie Europejskim ma się odbyć oficjalna ceremonia powitania; samo przemówienie ma się rozpocząć o 11.15. W południe biskup Rzymu uda się do Rady Europy.

Wzmocnione procedury i kontrole

dw1uwy6

Na wizytę papieża w Strasburgu akredytowało się ok. 900 dziennikarzy. Wprowadzone zostały dodatkowe procedury bezpieczeństwa oraz kontrola dla wszystkich, którzy będą chcieli wejść w trakcie wizyty papieża do unijnych instytucji.

Za pilnowanie bezpieczeństwa przed unijnymi budynkami w trakcie wizyty papieża odpowiada strona francuska. Dotyczyć to ma szczególnie zabezpieczeń w trakcie ewentualnych protestów przed budynkami PE i Rady Europy.

Partia Zielonych poinformowała, że na jej zaproszenie w PE podczas wizyty papieża mają być obecni przedstawicieli mniejszości seksualnych oraz imigrantów, aby zapewnić, że ich poglądy są symbolicznie reprezentowane przy tej "bezprecedensowej okazji".

Historyczna wizyta papieża Polaka

dw1uwy6

Pierwszym papieżem, który złożył wizytę w PE - w październiku 1988 roku - był Jan Paweł II.

Do Parlamentu Europejskiego jego ówczesny przewodniczący Jerzy Buzek zapraszał także Benedykta XVI, ale wizyta ta nie doszła do skutku.

Wyjątkowy tydzień Franciszka

To piąta zagraniczna podróż Franciszka, po jego wizytach w Brazylii, Ziemi Świętej, Korei Południowej i Albanii.

To również wyjątkowy tydzień w historii pielgrzymek papieży. W ciągu zaledwie kilku dni odbędą się aż dwie. W piątek Franciszek jedzie do Turcji.

dw1uwy6

Podziel się opinią

Share
dw1uwy6
dw1uwy6
Więcej tematów