Trwa ładowanie...
20-11-2014 04:20

Oficjalnie: najwięcej mandatów w sejmiku dla PO - 9 i PSL - 8

9 mandatów dla PO, 8 dla PSL, 7 dla Mniejszości Niemieckiej, 5 dla PiS i jeden dla SLD - taki będzie podział sił w opolskim sejmiku po niedzielnych wyborach samorządowych - wynika z oficjalnych już informacji opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Oficjalnie: najwięcej mandatów w sejmiku dla PO - 9 i PSL - 8Źródło: PAP, fot: Grzegorz Michałowski
d2d3c5l
d2d3c5l

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Opolu zakończyła podliczanie głosów oddanych w wyborach do sejmiku w nocy ze środy na czwartek. Dyrektor opolskiej delegatury KBW Rafał Tkacz potwierdził, że radnymi z PO mają być: marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła; ustępujący prezydent Opola Ryszard Zembaczyński; wicemarszałek woj. opolskiego Tomasz Kostuś; wiceprzewodnicząca sejmiku woj. opolskiego Elżbieta Kurek oraz radna miejska z Namysłowa Jolanta Wilczyńska, żona wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego.

PO w sejmiku reprezentować będą również dotychczasowy radny Zbigniew Ziółko; trener jeździectwa Andrzej Sałacki, dotychczasowy przewodniczący sejmiku woj. opolskiego Bogusław Wierdak oraz prezes - zawieszona w czasie kampanii - siatkarskiego klubu sportowego Zaksa Kędzierzyn-Koźle Sabina Nowosielska.

Nowosielska wciąż jest też kandydatką na prezydenta Kędzierzyna-Koźla. W drugiej turze zmierzy się z obecnym prezydentem miasta Tomaszem Wantułą. Jeśli Nowosielska zostanie prezydentem, to w sejmiku ma ją zastąpić Sławomir Tubek.

Radnymi sejmiku z PSL mają być z kolei wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy; wicewojewoda opolski Antoni Jastrzembski; wiceprzewodniczący sejmiku woj. opolskiego Grzegorz Sawicki; dotychczasowy członek zarządu woj. opolskiego Antoni Konopka; a także Ryszard Kuchczyński, Kazimierz Pyziak, Leszek Fornal oraz b. senator PiS Norbert Krajczy. Krajczy, który startował w okręgu brzesko-nyskim, zebrał rekordową w tych wyborach liczbę głosów w Opolskiem - ponad 12,1 tys.

d2d3c5l

Z Mniejszości Niemieckiej radnymi będą natomiast: szef Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Norbert Rasch, dotychczasowy wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek oraz radni sejmiku Józef Kotyś, Hubert Kołodziej, Herbert Czaja, burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura oraz Ryszard Donitza.

PiS w sejmiku reprezentować będą dotychczasowa wiceprzewodnicząca rady miasta Opola Violetta Porowska, Jerzy Niedźwiecki z Solidarnej Polski, Dariusz Byczkowski, Katarzyna Czochara oraz Arkadiusz Szymański.

Jedynym radnym SLD w sejmiku ma być były burmistrz Paczkowa Bogdan Wyczałkowski.

W środę liczenie głosów oddanych na kandydatów do sejmiku na Opolszczyźnie odbywało się "ręcznie".

d2d3c5l

Z danych opolskiej delegatury wynika, że największe poparcie w wyborach do sejmiku zanotowała PO - 25,35 proc. oraz PSL - 21,92 proc. Na PiS oddano 16,79 proc. ważnych głosów; na Mniejszość Niemiecką (wystawiała listy w 4 z 5 okręgów w regionie) - 14,9 proc.; a na SLD niespełna 9,5 proc. W wyborach do sejmiku oddano w sumie 281,1 tys. głosów ważnych. Frekwencja wyniosła 42,13 proc.

Opolski sejmik wojewódzki liczy 30 radnych. Pod koniec ostatniej kadencji było w nim: 11 radnych PO, 6 - Mniejszości Niemieckiej, 3 - PSL, 5 - SLD, 3 - PiS i dwójka radnych niezrzeszonych.

Na początku kadencji skład klubów różnił się jednak od obecnego. Po wyborach w 2010 roku PO miała 12 radnych (jedna z radnych odeszła z klubu w 2013 roku i stała się radną niezrzeszoną); a PiS miało 5 radnych (jeden z nich odszedł do PSL; druga stała się radną niezrzeszoną, związana jest z SP).

d2d3c5l

Tuż po wyborach w 2010 roku PO zawarła koalicję z PSL i SLD. Kilka dni potem - pod koniec listopada 2010 - rada regionalna Platformy na Opolszczyźnie, po konsultacjach z władzami partii, zaprosiła do koalicji także mniejszość niemiecką. Na początku 2011 roku członkiem koalicji przestało być jednak SLD. Ostatecznie koalicję tworzyły więc PO, PSL i MN.

W 2010 roku w wyborach do sejmiku na listy PO głosowało 31,93 proc. wyborców, na komitet Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - 17,77 proc., na PiS - 17,43 proc., na SLD - 16,71 proc., na PSL - 12,13 proc. Frekwencja wyniosła wówczas w woj. opolskim 40,99 proc.

d2d3c5l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d3c5l
Więcej tematów