Trwa ładowanie...
d7x65v4

Odnaleziono skarb Potockich. Trafił do Polski

Ostatnia część wielkiej kolekcji wywiezionej z Łańcuta odnalazła się w Ameryce Południowej. Konkretnie u Włoszki, przyjaciółki Stanisława Potockiego w Peru.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kompleks parkowo-zamkowy w Łańcucie.
Kompleks parkowo-zamkowy w Łańcucie. (East News)
d7x65v4

Jak informuje "Rzeczpospolita", dawno temu dzieła zostały wywiezione z Łańcuta przez ordynata Alfreda Potockiego. Do włoskiej przyjaciółki Stanisława Potockiego trafiły jako zapłata za dług. Kobieta trzymała je w komórce domu w Limie (stolicy Peru).

Teraz, po kilku tygodniach negocjacji i uzyskaniu zgody od peruwiańskiego ministerstwa kultury, obrazy zostały przewiezione do Polski.

d7x65v4

"Kolekcja 20 obrazów została kupiona za ok. 180 tysięcy złotych" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Maciej Radziwiłł, prezes fundacji Trzy Trąby.

Trzy z dzieł są już prezentowane na wystawie w muzeum w Nieborowie. Zły stan pozostałych spowodował, że musiały trafić do konserwacji. Gdy eksperci przywrócą je do formy, zostaną pokazane opinii publicznej.

Zobacz także: Bielan o odejściu Kaczyńskiego na emeryturę

"W kolekcji przywiezionej z Peru znajdują się m.in. XVI-wieczne portrety malowane na blasze królów Stefana Batorego oraz Henryka Walezego, a także sylwetka francuskiego pisarza Denisa Diderota, ponadto portrety Radziwiłłów, Potockich, Czartoryskich, Lubomirskich, a także srebrne nożyczki królowej Marii Leszczyńskiej" - czytamy.

d7x65v4

Źródło: Rzeczpospolita

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d7x65v4

Podziel się opinią

Share

d7x65v4

d7x65v4
Więcej tematów