Tajemnicza litera "S" w kościele. Odkrycie w Gdańsku
W kościele Bożego Ciała w Gdańsku pod warstwą tynku odkryto renesansowe malowidło sprzed kilkuset lat. W centralnej części znajduje się litera 'S'.
W kościele Bożego Ciała w Gdańsku konserwatorzy odkryli renesansowe malowidło ukryte pod warstwą tynku. Znalezisko, datowane na drugą połowę XVI wieku, przedstawia symetryczne kompozycje girland i wici roślinnych, a w centralnej części widnieje litera 'S'.
Odkrycie to może mieć związek z królem Zygmuntem III Wazą, którego imię po łacinie brzmi Sigismundus. Tomasz Korzeniowski z firmy Aurea Porta Konserwacja Zabytków podkreśla, że malowidło reprezentuje wysoki poziom artystyczny i jest rzadkością w skali Polski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Dzięki wcześniejszej pracy drugiego zespołu badawczego, który dwa lata temu realizował odkrywki i takie wstępne rozpoznanie konserwatorskie, sfinansowane przez Konserwatora Wojewódzkiego, wiedzieliśmy, że na ścianach mogą znajdować się kompozycje malarskie ukryte pod tynkiem, warstwami farby. W tym roku przekonaliśmy się, że te małoformatowe odkrywki były zapowiedzią wspaniałego odkrycia - powiedział w rozmowie z tvn24 Korzeniowski.
Wielokrotnie niszczony i odbudowywany
Kościół Bożego Ciała, którego początki sięgają 1385 r., był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Obecnie badania prowadzone są w najstarszej części dawnego gotyckiego prezbiterium. Wcześniejsze odkrywki sugerują, że podobne malowidła mogą znajdować się na innych ścianach.
Korzeniowski zaznacza, że dalsze prace wymagają ostrożności, aby nie uszkodzić wartości historycznej i artystycznej odkrycia. Planowane są wirtualne wizualizacje, które pomogą w rekonstrukcji bez ryzyka zafałszowania formy.
O odkryciu jako pierwszy poinformował "Dziennik Bałtycki". Znalezisko stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego Gdańska i Polski.
Czytaj też: