Trwa ładowanie...
01-06-2016 20:09

Niesamowite znalezisko w Nowym Żmigrodzie w Beskidzie Niskim

• Dwaj mężczyźni podczas zbierania grzybów w Nowym Żmigrodzie w Beskidzie Niskim znaleźli cztery miecze z brązu liczące ponad 3 tys. lat
• O znalezisku natychmiastowo powiadomili pracowników skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła oraz służby konserwatorskie

Niesamowite znalezisko w Nowym Żmigrodzie w Beskidzie NiskimŹródło: Radio Rzeszów/Renata Machnik
d16njg9
d16njg9

Jak powiedział archeolog i dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Jan Gancarski, znalezione zabytki mają duże znaczenie dla nauki, a znalazcy zasługują na nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

- To wyjątkowe odkrycie. Z całej południowej Małopolski w ciągu ostatnich stu kilkudziesięciu lat zostały odkryte tylko dwa miecze tego typu - wyjaśnia kierownik Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy, Paweł Madej.

- W tym wypadku w jednym znalezisku młodzi ludzie znaleźli cztery tego typu miecze. Świadczy to o bardzo intensywnych kontaktach pomiędzy społecznościami epoki brązu zamieszkującymi na terenie obecnych Węgier i Słowacji oraz ludnością mieszkającą w okolicach Jasła - mówi kierownik Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja.

d16njg9

Najdłuższy ze znalezionych mieczy ma 60 cm, a najmniejszy 40 cm. Trzy z nich należą do grupy mieczy z pełną rękojeścią, a jeden do tzw. mieczy ze sztabą na rękojeści. - Datujemy je na lata 1200-1050 przed narodzeniem Chrystusa - opisuje znalezisko dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.

Jak twierdzą specjaliści, miecze najprawdopodobniej używane były przez wojowników tzw. Kultury pilińskiej lub Gava.

d16njg9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16njg9
Więcej tematów