Trwa ładowanie...
d2e5h22
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Niemiecka prasa: pod rządami PiS Polska zmierza ku ksenofobii i nacjonalizmowi

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" pisze we wtorek krytycznie o wypowiedziach Witolda Waszczykowskiego i Konrada Szymańskiego ws. imigrantów. Gazeta ocenia, że pod rządami PiS Polska zmierza w kierunku ksenofobii i nacjonalizmowi w stylu Viktora Orbana.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemiecka prasa: pod rządami PiS Polska zmierza ku ksenofobii i nacjonalizmowi
(PAP)
d2e5h22

"Irytacja skłania niektórych ludzi do nieprzemyślanych czy wręcz bełkotliwych wypowiedzi" - pisze Hubert Wetzel, autor komentarza "Bełkot z Warszawy" opublikowanego we wtorkowym wydaniu największej niemieckiej gazety opiniotwórczej.

Dlatego nie należy, jego zdaniem, traktować poważnie wszystkich dziwnych głosów nadchodzących w minionych dniach z Warszawy. Jak zaznacza, właśnie na takie potraktowanie zasługuje propozycja Waszczykowskiego, by młodych mężczyzn z Syrii, którzy uciekli do Europy, wyszkolić na żołnierzy i wysłać na wojnę z Państwem Islamskim.

Wetzel zastrzega jednak, że Waszczykowski jest nowym ministrem spraw zagranicznych, a "nie jest to stanowisko, na którym nawet pod wpływem stresu można pleść bzdury".

d2e5h22

Za bardziej niepokojące niemiecki komentator uznał stanowisko nowego ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego. Jak pisze, polski minister ds. europejskich zapowiedział, że Polska nie przyjmie uchodźców z innych krajów UE, ponieważ mogą być wśród nich terroryści.

"Jak widać, doszło do tego, czego obawiano się po zwycięstwie prawicowo-konserwatywnego PiS: Polska zmierza do ksenofobicznego, nacjonalistycznego i betonowego kąta, w którym dotąd dekowały się tylko Węgry. Orban stał się naraz z budapesztańskiego pieniacza trendsetterem" - czytamy w "SZ". "Dla Europy nie jest to zabawna sytuacja" - zauważa komentator.

Zaznacza, że nikt tak naprawdę nie wie, jaki cel mieli terroryści atakując Paryż, z wyjątkiem tego, że chcieli siać przerażenie. "Jeżeli ich celem było wywołanie w Europie sporu o podejście do uchodźców, to cel ten spełnili. Dzięki nowemu polskiemu rządowi" - konkluduje komentator "Sueddeutsche Zeitung".

d2e5h22

Podziel się opinią

Share

d2e5h22

d2e5h22
Więcej tematów