Trwa ładowanie...

Nie żyje gen. Mirosław Rozmus. Był komendantem głównym ŻW

W wieku 63 lat zmarł gen. Mirosław Rozmus. Był dowódcą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i komendantem głównym Żandarmerii Wojskowej. O jego śmierci poinformował m.in Instytut Studiów Międzynarodowych Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie generał był wykładowcą.

Share
Nie żyje gen. Mirosław Rozmus. Był komendantem głównym ŻW
Źródło: East News, fot: Stanisław Kowalczuk
d2ikv38

Mirosław Rozmus urodził się w 1955 roku we Wrocławiu. Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, Akademii Wojskowej w Brnie, szkoły walki górskiej i zimowej w Mittenwaldzie. Ukończył szereg kursów na Akademii Obrony Narodowej.

Rozmus dowodził plutonem oraz kompanią rozpoznawczą w pododdziałach 5. Dywizji Pancernej w Gubinie. Służył także jako szef rozpoznawania w 23. Pułku Czołgów Średnich w Słubicach. Pełnił również funkcje na stanowiskach sztabowych w 9. Dywizji Zmechanizowanej.

ZOBACZ WIDEO: Odchodzą generałowie i pułkownicy

W 1993 r. został dowódcą batalionu w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Następni objął obowiązki zastępcy dowódcy, by w 2002 roku objąć stanowisko dowódcy.

d2ikv38

Dwa lata później Mirosław Rozmus otrzymał awans na pierwszy stopień generalski. W 2011 roku zostałem generałem dywizji.

Generał Rozmus był komendantem głównym Żandarmerii Wojskowej przez pięć lat. W 2015 r. zakończył czynną służbę wojskową.

Otrzymał wiele odznaczeń: Krzyż Zasługi za Dzielność, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju. Służył również w Iraku od lipca 2005 r. do lutego 2006 roku. Otrzymał amerykański The Meritorious Service Medal. Po powrocie został zastępcą dowódcy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Od 2016 r. wykładał na Uniwersytecie Wrocławskim. O jego śmierci poinformował m.in Instytut Studiów Międzynarodowych Wydziału Nauk Społecznych.

Mirosław Rozmus był pasjonatem historii oraz wspinaczki górskiej. Był również ratownikiem górskim.

d2ikv38

Podziel się opinią

Share
d2ikv38
d2ikv38
Więcej tematów