Nie wpuścili osób z niepełnosprawnością do Sejmu. "Tłumaczenia były pokrętne"
Pod Sejmem odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez osoby z niepełnosprawnościami, które przedstawiły projekt podwyżki renty socjalnej. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział przedstawiciele Platformy Obywatelskiej Donald Tusk i Iwona Hartwich. Posłanka poinformowała, że uczestnicy konferencji nie zostali wpuszczeni do budynku sejmowego.
5 maja obchodzony jest Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z tej okazji przedstawiono projekt ustawy o podwyżce renty socjalnej, która poprawiłaby sytuację osób z niepełnosprawnościami.
Uczestnicy konferencji nie zostali jednak wpuszczeni do Sejmu. - Jesteśmy poruszeni bezdusznością i przekonaniem dzisiejszej władzy, że Sejm jest tylko dla nich. Uznali, że nie można wpuścić osób z niepełnosprawnościami i opiekunów na konferencję prasową, która dotyczy projektu ustawy o rencie socjalnej - mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
Były premier wskazywał, że to właśnie osoby z niepełnosprawnościami najtrudniej znoszą obecną sytuację ekonomiczną. - Drożyzna i inflacja to coś, co odczuwamy wszyscy bez wyjątku ale ci, którzy opiekują się osobami z niepełnosprawnościami za dzisiejszą rentę socjalną, z ich punktu widzenia inflacja jest czymś zabójczym - dodał.
"Dzień opamiętania dla władzy"
Przewodniczący PO zwracał też uwagę na sytuację opiekunów. - Drożyzna na poziomie kilkunastu procent przy tak niskich świadczeniach, jakie mają dzisiaj, jest czymś, co może doprowadzić do rozpaczy i de facto uniemożliwić realną opiekę nad niepełnosprawnymi - powiedział Tusk.
Były premier wspomniał też o grupie pracowników systemu opieki społecznej, w której - jak mówił - zarobki też są "mizerne". Stwierdził, że "to byli ludzie, którzy na pierwszym froncie walki z pandemią brali na siebie najcięższe obowiązki".
- Niech ten dzień będzie dniem opamiętania dla władzy i niech wreszcie władza zrozumie, że inflacja, dokuczliwa dla wszystkich, może zabijać tych najsłabszych, dla tych najsłabszych może być nie do przeżycia - powiedział lider PO.
Ustawa o podwyżce renty socjalnej
Posłanka Iwona Hartwich poinformowała o powstaniu inicjatywy obywatelskiej - projekcie ustawy o podwyżce renty socjalnej. - Ta ustawa, jeżeli weszłaby w życie, pozwoliłaby na godniejsze życie dla tych osób - powiedział posłanka KO.
Przypomniała też 40-dniowy protest osób niepełnosprawnych i ich rodziców w Sejmie w 2018 r. - Gdzie tak naprawdę rząd PiS-u nie chciał nam pomóc, ale uwaga - powstał Fundusz Solidarnościowy, który został bezwstydnie ukradziony tym osobom. I dzisiaj te osoby biorą sprawy w swoje ręce i będą zbierać podpisy pod projektem ustawy o podwyżce renty socjalnej - powiedziała Hartwich.
W odpowiedzi na zaistniałą sytuację komunikat wydał komendant Straży Marszałkowskiej nadkom. Michał Sadoń. "Straż Marszałkowska wyraziła zgodę na spotkanie osób zgłoszonych drogą emailową w dniu 4 maja br. na spotkanie z Panem Przewodniczącym KP Koalicja Obywatelska Borysem Budką w sali nr 16 w budynku U. Osoby zgłoszone na to spotkanie mogły odebrać odpowiednie dokumenty uprawniające do wejścia" - napisano w komunikacie.
Uczestnicy konferencji zostali poinformowaniu o ustaleniach, a także o tym, że przygotowany budynek i pomieszczenie są w pełni dostępne dla przedstawicieli mediów.
Źródło: Twitter, PAP
Czytaj też: