Emerytura Donalda Tuska. Lider PO złożył już wniosek
Były premier Donald Tusk złożył już wniosek o świadczenie emerytalne należne mu z tytułu pełnienia funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej - informuje dziennik "Fakt". Lider Platformy Obywatelskiej na wypłatę unijnego świadczenia będzie musiał jednak poczekać.
Donald Tusk pod koniec kwietnia skończył 65. rok życia. Osiągnąwszy wiek emerytalny, były premier zgodnie z prawem może wystąpić do ZUS o wypłatę świadczenia. Polityk jest jednak w uprzywilejowanej sytuacji - może liczyć na dwie emerytury: krajową i unijną.
Byłemu polskiemu premierowi należy się unijna emerytura za sprawowanie funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej w latach 2014-2019. Jak poinformował w środę dziennik "Fakt", Tusk złożył już wniosek ws. tego świadczenia do tzw. Paymaster Office.
Jego wypłata ma rozpocząć się dopiero za rok. - Obowiązujący wiek przejścia na emeryturę dla personelu instytucji UE to obecnie 66 - przekazał tabloidowi jeden z unijnych urzędników.
Jak wylicza "Fakt", unijna emerytura Tuska wyniesie 8,7 proc. jego ostatniej pensji, czyli 5,3 tys. euro. Według najnowszego kursu jest ok. 24,9 tys. złotych brutto. Kwota ta podlega jeszcze opodatkowaniu. Doliczając jednak polską emeryturę, lider PO może liczyć na wypłatę co najmniej 27 tys. złotych miesięcznie.
Donald Tusk był prezesem Rady Ministrów w latach 2007-2014. W 2014 roku został przewodniczącym Rady Europejskiej. Funkcję sprawował do 2019 roku. Później został szefem Europejskiej Partii Ludowej, w 2021 roku wrócił do polskiej polityki, obejmując ponownie stery w Platformie Obywatelskiej.
Źródło: "Fakt"