Donald Tusk osiągnął wiek emerytalny. Na pieniądze nie powinien narzekać
W piątek Donald Tusk osiągnął wiek emerytalny. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej skończył 65 lat i zgodnie z prawem może wystąpić do ZUS o wypłatę świadczenia. Były premier otrzyma dwie emerytury, co sprawi, że zostanie najbogatszym emerytem w polskiej polityce.
22.04.2022 | aktual.: 22.04.2022 08:50
Nie wiadomo, czy Donald Tusk już teraz złoży wniosek do ZUS. Wiadomo jednak, że może liczyć na dwie emerytury: krajową i unijną. I gdyby wciąż obowiązywał wiek emerytalny, który został wydłużony pod rządami Tuska, były premier musiałby poczekać na emeryturę jeszcze dwa lata.
Według szacunków dziennikarzy "Super Expressu" przewodniczący Platformy Obywatelskiej za pracę w Unii Europejskiej może liczyć na ok. 20 tys. zł emerytury. Z kolei jego emerytura w ZUS powinna wynieść ok. 10 tys. zł. To sprawi, że pobije dotychczas najbogatszych emerytów w polskiej polityce: Joannę Senyszyn (ok. 20 tys. zł) i Marka Belkę (ok. 18 tys. zł).
Zobacz także
Życiorys Donalda Tuska
Tusk w czasach studenckich był opozycyjnym dziennikarzem. W stanie wojennym prowadził różne działalności, m.in. sprzedawał drożdżówki w tunelu dworcowym w Gdańsku. Był również pracownikiem fizycznym w Norwegii oraz w spółdzielni "Świetlik". Do polityki wszedł po upadku PRL-u. Pierwszy raz dostał się do Sejmu jako współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Później objął funkcję wiceszefa Unii Wolności, a w 2001 roku założył Platformę Obywatelską, która dwukrotnie wygrała wybory parlamentarne, zaś Tusk pełnił funkcję premiera w latach 2007-2014.
W 2014 roku Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej. Funkcję sprawował do 2019 roku. Później został szefem Europejskiej Partii Ludowej, zaś w 2021 roku wrócił do polskiej polityki.
Źródło: se.pl
Czytaj też: TVP atakuje Tuska. "Nasz człowiek w Warszawie"