Trwa ładowanie...

Nie stawiajmy morderców i osób z zaburzeniami na równi. Apel psychiatrów

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wydał oświadczenie w związku z informacjami po zabójstwie Pawła Adamowicza. Sprawca miał leczyć się na schizofrenię. Psychiatrzy apelują, by nie utożsamiać zbrodni z zaburzeniami psychicznymi.

Share
Nie stawiajmy morderców i osób z zaburzeniami na równi. Apel psychiatrów
Źródło: East News, Fot: Wojciech Stróżyk/Reporter
dgn7fwl

Na wstępie członkowie zarządu PTP sprzeciwili się jakimkolwiek formom przemocy i wyrazili solidarność z osobami pogrążonymi w żałobie. "Na naszej drodze zawodowej wielokrotnie spotykamy się z ludzkim cierpieniem i tragedią, w których zawsze staramy się nieść pomoc i współczucie osobom nimi dotkniętym" - zapewnili.

Psychiatrzy zaapelowali o to, "aby nie poszukiwać łatwych rozwiązań szoku wzbudzonego tą tragedią w kojarzeniu jej z osobami z zaburzeniami psychicznymi". "Te tragiczne wydarzenia wywołują w społeczeństwie zaskoczenie, niedowierzanie, a w konsekwencji pragnienie znalezienia wyjaśnienia tego co się stało" - czytamy w oświadczeniu.

dgn7fwl

Przemoc i zbrodnia nie wynika wprost z zaburzeń psychicznych

Lekarze namawiają, by nie szukać "fałszywych, uproszczonych wyjaśnień" na pytanie "dlaczego doszło do tragedii. "Takim nieprawdziwym wyjaśnieniem jest sugerowanie, że wyłącznie osoby chore psychicznie mogą dopuścić się aktów przemocy. Agresja, nienawiść czy chęć odwetu nie znają podziału na chorych i zdrowych i są znane wielu osobom" - napisali.

Członkowie zarządu PTP wystąpili przeciwko "próbom utożsamiania przemocy i zbrodni z zaburzeniami psychicznymi". "Wszelkie tego rodzaju próby służą wyłącznie znalezienia prostych rozwiązań problemów, z którymi trudno nam sobie poradzić w naszych myślach i emocjach. Powinniśmy być tego świadomi" - zaapelowali.

Zobacz także: Paweł Adamowicz nie żyje"

Psychiatrzy wskazują, że takie utożsamienia są krzywdzące dla osób z problemami psychicznymi. Mogą się przyczyniać do stygmatyzacji i utrwalać w społeczeństwie krzywdzący i nieprawdziwy obraz zaburzeń psychicznych.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dgn7fwl

Podziel się opinią

Share
dgn7fwl
dgn7fwl
Więcej tematów