Trwa ładowanie...
d3e06o6

Nie stawiajmy morderców i osób z zaburzeniami na równi. Apel psychiatrów

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wydał oświadczenie w związku z informacjami po zabójstwie Pawła Adamowicza. Sprawca miał leczyć się na schizofrenię. Psychiatrzy apelują, by nie utożsamiać zbrodni z zaburzeniami psychicznymi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stefan W. był w więzieniu leczony farmakologicznie na schizofrenię
Stefan W. był w więzieniu leczony farmakologicznie na schizofrenię (East News, Fot: Wojciech Stróżyk/Reporter)
d3e06o6

Na wstępie członkowie zarządu PTP sprzeciwili się jakimkolwiek formom przemocy i wyrazili solidarność z osobami pogrążonymi w żałobie. "Na naszej drodze zawodowej wielokrotnie spotykamy się z ludzkim cierpieniem i tragedią, w których zawsze staramy się nieść pomoc i współczucie osobom nimi dotkniętym" - zapewnili.

Psychiatrzy zaapelowali o to, "aby nie poszukiwać łatwych rozwiązań szoku wzbudzonego tą tragedią w kojarzeniu jej z osobami z zaburzeniami psychicznymi". "Te tragiczne wydarzenia wywołują w społeczeństwie zaskoczenie, niedowierzanie, a w konsekwencji pragnienie znalezienia wyjaśnienia tego co się stało" - czytamy w oświadczeniu.

Przemoc i zbrodnia nie wynika wprost z zaburzeń psychicznych

d3e06o6

Lekarze namawiają, by nie szukać "fałszywych, uproszczonych wyjaśnień" na pytanie "dlaczego doszło do tragedii. "Takim nieprawdziwym wyjaśnieniem jest sugerowanie, że wyłącznie osoby chore psychicznie mogą dopuścić się aktów przemocy. Agresja, nienawiść czy chęć odwetu nie znają podziału na chorych i zdrowych i są znane wielu osobom" - napisali.

Członkowie zarządu PTP wystąpili przeciwko "próbom utożsamiania przemocy i zbrodni z zaburzeniami psychicznymi". "Wszelkie tego rodzaju próby służą wyłącznie znalezienia prostych rozwiązań problemów, z którymi trudno nam sobie poradzić w naszych myślach i emocjach. Powinniśmy być tego świadomi" - zaapelowali.

Zobacz także: Paweł Adamowicz nie żyje"

d3e06o6

Psychiatrzy wskazują, że takie utożsamienia są krzywdzące dla osób z problemami psychicznymi. Mogą się przyczyniać do stygmatyzacji i utrwalać w społeczeństwie krzywdzący i nieprawdziwy obraz zaburzeń psychicznych.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d3e06o6

d3e06o6
d3e06o6
Więcej tematów