Trwa ładowanie...
d4mazja

Naukowcy poinformowali o nietypowych zjawiskach. Uran i Neptun - w ich wnętrzach formują się diamenty

Uran i Neptun to lodowe giganty, lecz w ich wnętrzu panują warunki sprzyjające występowaniu różnym reakcjom chemicznym. Astronomowie są zdania, że we wnętrzach tych planet formują się diamenty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uran i Neptun - w ich wnętrzach formują się diamenty
Uran i Neptun - w ich wnętrzach formują się diamenty (NASA)
d4mazja

Uran i Neptun - w ich wnętrzach formują się diamenty

O tym, że we wnętrzach Uranu i Neptuna mogą formować się diamenty naukowcy powtarzają już od wielu lat. Starano się przeprowadzić badania potwierdzające te doniesienia. Jak poinformowano w raporcie "Nature Communication" przy użyciu akceleratora SLAC udało się stworzyć porównywalne warunki, jak we wnętrzu Neptuna. Badano jak zachowywałby się węglowodór w warunkach ciśnienia oraz temperatury jak we wnętrzu planety..

Po przeprowadzeniu eksperymentu stwierdzono, że węglowodór rozkłada się na substraty węgiel i wodór, a węgiel może formować się w diament. Podobne warunki panują we wnętrzu Uranu. Diamenty odgrywają ważną rolę w wewnętrznym bilansie energetycznym tych planet. To pozwoli naukowcom lepiej poznać obie odległe planety Układu Słonecznego.

d4mazja

Uran i Neptun - lodowe giganty

Uran i Neptun to dwie najbardziej odległe planety Układu Słonecznego. Nazywane są lodowymi gigantami. Uran odkryty został w 1781 roku. Ma masę 14 razy większą niż Ziemia, ale jest najlżejszy z planet-olbrzymów. Jego unikalną cechą jest to, że obiega Słońce "leżąc na boku”; jego oś obrotu jest nachylona do ekliptyki pod kątem bliskim 0°. Ma także znacznie mniej aktywne jądro i wypromieniowuje mniej ciepła niż pozostałe olbrzymy. Ma 27 księżyców.

Z kolei Neptun odkryty został w 1846 roku. Jest nieco mniejszy od Urana, ale ma większą masę, odpowiadającą 17 mas Ziemi. Ma 14 znanych księżyców. Krąży wokół Słońca w odległości około 30 razy większej niż dystans Ziemia-Słońce. Neptun przypomina składem Urana, co odróżnia je od większych gazowych olbrzymów.

Zobacz też: Wybory 2020. Zaświadczenie o prawie do głosowania - PKW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4mazja

Podziel się opinią

Share

d4mazja

d4mazja
Więcej tematów