PolskaNajważniejsze przepisy nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Najważniejsze przepisy nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

• Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

• Sejm uchwalił nowelizację autorstwa PiS we wtorek późnym wieczorem

• Senat przyjął nowelizację bez poprawek

• Wśród zmian jest m.in. rozpatrywanie wniosków wg kolejności wpływu

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Sejm uchwalił nowelizację, autorstwa PiS, po burzliwych obradach we wtorek późnym wieczorem. Przeciwko zmianom protestowała opozycja. PO zapowiedziała zaskarżenie noweli do TK. W środę złożyła do Trybunału wniosek o tzw. zabezpieczenie - tak, by nowelizacja nie weszła w życie, dopóki TK nie wyda orzeczenia w sprawie.

W środę nowelizacją zajmował się Senat. Najpierw przez ponad siedem godzin nowe przepisy omawiały senackie komisje. Następnie - od godz. 18.00 w środę do 3.20 w czwartek - trwała senacka debata. W przeprowadzonym przed godz. 4.00 rano głosowaniu Senat przyjął nowelizację bez poprawek. Oto najważniejsze przepisy:

1. Pełny skład - 13 sędziów

Nowelizacja stanowi, że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie 7 sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą.

2. Rozpatrywanie wniosków według kolejności wpływu

Terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu. W postępowaniu wszczętym, a niezakończonym przed wejściem w życie noweli, rozprawa nie może odbyć się wcześniej niż po 45 dniach od doręczenia uczestnikom zawiadomienia o jej terminie, a w sprawie, w której orzeka pełny skład - po 3 miesiącach.

Co do zasady rozprawa w TK nie mogłaby się odbyć wcześniej niż po 3 miesiącach od doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a w pełnym składzie - po 6 miesiącach.

Prezes TK mógłby skrócić te terminy o połowę m.in. w przypadku skargi czy pytania prawnego odnoszących się do bezpośredniego naruszenia wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela.

3. TK nie będzie stwierdzać wygaśnięcia mandatu sędziego

Przyjęto, że Zgromadzenie Ogólne TK nie będzie już stwierdzać wygaśnięcia mandatu sędziego (jak dziś), lecz przygotowywać dla Sejmu wniosek o jego złożenie "w szczególnie rażących przypadkach".

4. Postępowanie dyscyplinarne na wniosek prezydenta

Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK można będzie wszczynać na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości (dziś nie mają takiego prawa), a nie tylko na wniosek Zgromadzenia Ogólnego TK.

5. Ślubowanie sędziów przed prezydentem

Nowi sędziowie TK ślubowanie będą składać - jak dziś - przed prezydentem. W pierwotnym przedłożeniu przygotowanym przez PiS zakładano ślubowanie przed marszałkiem Sejmu. Wnioskodawcy wycofali się z tego pomysłu.

6. Siedzibą TK pozostaje Warszawa

W ustawie ostatecznie pozostawiono zaś zapis, że siedzibą TK jest Warszawa. W pierwotnym projekcie wykreślono ten przepis, umożliwiając przeniesienie siedziby TK poza stolicę Polski.

7. Brak vacatio legis

Nowelizacja ma wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Nie przewidziano okresu vacatio legis.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (185)