Trwa ładowanie...
d1w0rij
IAR

Najbardziej polska wizyta zagraniczna prezydenckiej pary

• Para prezydencka udaje się z weekendową wizytą do Włoch i Watykanu • Ma to być "najbardziej polska w swym charakterze" wizyta zagraniczna prezydenta Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy - zapowiada prezydencki minister Wojciech Kolarski
Share
Prezydencka para
Prezydencka paraŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d1w0rij

W sobotę para prezydencka obejrzy w Pompejach wystawę prac Igora Mitoraja, wybitnego polskiego rzeźbiarza, który przez kilkadziesiąt lat tworzył między innymi we Włoszech. Andrzej Duda spotka się z organizatorami ekspozycji i przedstawicielami włoskich władz. W sumie na terenie pompejańskich wykopalisk znajduje się 30 monumentalnych rzeźb Igora Mitoraja.

Ekspozycję otworzył w połowie maja prezydent Włoch Sergio Mattarella. Wojciech Kolarski mówi, że to wydarzenie ma "charakter dwugłosu" o kulturze polskiej, włoskiej i europejskiej, gdyż od 1 czerwca w Muzeum Narodowym w Warszawie można obejrzeć wystawę malarstwa włoskiego renesansu. Patronat nad nią objęli prezydenci Polski i Włoch.

W sobotę para prezydencka odwiedzi też miejsca związane z pisarzem Gustawem Herlingiem-Grudzińskim, który spędził w Neapolu 45 lat swojego życia. Jak podkreślił Wojciech Kolarski, prezydent będzie chciał w ten sposób nawiązać do rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.

d1w0rij

- Wyborów, do których przyczynił się również Gustaw Herling-Grudziński swoją niezłomną postawą, bo był niezłomnym pisarzem - zaznaczył minister Wojciech Kolarski. Przez cały okres PRL pisarz, autor między innymi "Innego świata", pozostał na wygnaniu jako polski emigrant polityczny. Para prezydencka spotka się także z córką twórcy - Martą Herling. Gustaw Herling-Grudziński zmarł 4 lipca 2000 roku w Neapolu.

Wojciech Kolarski zapowiada także udział pary prezydenckiej w niedzielnej mszy świętej kanonizacyjnej błogosławionego ojca Stanisława Papczyńskiego. Uroczysta liturgia odbędzie się w Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka, wcześniej prezydent Duda krótko porozmawia z Ojcem Świętym.

- Dobrym zwyczajem jest obecność przedstawicieli państwa polskiego, głowy państwa podczas mszy kanonizacyjnej w Watykanie. To wielkie wydarzenie dla Kościoła, ale też wielkie święto dla Polaków, bo jeden z nich staje się wzorem do naśladowania - powiedział Wojciech Kolarski.

Błogosławiony ojciec Stanisław Papczyński był zakonnikiem żyjącym w XVII i XVIII wieku, w 1673 założył Zgromadzenie Księży Marianów. Duchowny jest patronem dzieci nienarodzonych, rodziców pragnących potomstwa i uczniów mających trudności w nauce.

d1w0rij

Podziel się opinią

Share
d1w0rij
d1w0rij
Więcej tematów