Trwa ładowanie...
polska

Nagrodzono najlepszych studentów zagranicznych w Polsce

Studenci z Indii, Ukrainy, Szwecji, Iranu oraz doktorantki z Litwy i Białorusi są laureatami konkursu "Interstudent 2017" dla najlepszych zagranicznych studentów uczących się w Polsce. Nagrody wręczono w poniedziałek w Krakowie.

Share
Nagrodzono najlepszych studentów zagranicznych w Polsce
Źródło: Agencja Gazeta
d4b3pim

Misją konkursu "Interstudent", organizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w ramach programu "Study in Poland", jest wyłonienie, nagrodzenie oraz promocja najlepszych studentów zagranicznych studiujących w Polsce. Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach: studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Swojego laureata wybierają też internauci.

W tym roku do konkursu napłynęło ponad 100 zgłoszeń studentów pochodzących z pięciu kontynentów. Ze względu na wyrównany poziom zgłoszeń kapituła konkursu zdecydowała, że w każdej z trzech kategorii nagrodzi dwójkę studentów zagranicznych.

d4b3pim

W dziedzinie studiów doktoranckich nagrodzono Litwinkę Sabinę Brazevic doktorantkę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do Polski przyjechała jeszcze jako studentka Erasmusa. "Spotkanie wspaniałych i pomocnych studentów oraz wyjątkowej kadry akademickiej uczelni, na której teraz studiuję, zaważyło na decyzji powrotu do Polski po ukończeniu programu (...) Weszłam też w świat naukowy poprzez udział w konferencjach krajowych i międzynarodowych. Wszystko to pozwoliło mi dzielić się swoim doświadczeniem, zachęcać innych do przyjazdu do Polski, a także podjęcia studiów doktoranckich" - mówi Brazevic.

Drugą z laureatek w tej kategorii jest Białorusinka Anastasiya Niakrasava z Uniwersytetu Warszawskiego. - Poznałam tu wysokiej klasy specjalistów, fantastycznych ludzi, przyjaciół. Wciąż mam możliwość uczenia się i doskonalenia swoich umiejętności. Wybór studiów w Polsce to mój najlepszy wybór - podkreśla białoruska muzykolog.

W kategorii studia magisterskie zwyciężył Omar Al-Obaidi Irakijczyk ze Szwecji reprezentujący Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest podwójnym zwycięzcą, bo zdecydowaną większością głosów wygrał też w internetowym głosowaniu, otrzymując ponad 37 tys. głosów i tytuł Najpopularniejszego Studenta Zagranicznego w Polsce. W najbliższych planach chce ukończyć studia na UJ, zdać egzamin kwalifikacyjny i wrócić do Szwecji, gdzie zamierza podjąć pracę w swojej specjalności. "A w dalszej przyszłości zamierzam uruchomić kliniki stomatologiczne w Polsce, Szwecji i Dubaju i podróżować między nimi, zapewniając doskonałą integrację" - planuje Al-Obaidi.

Drugim z nagrodzonych w tej kategorii jest Seyed Mohammadreza Sadr z Iranu studiujący psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Na podjęcie studiów w Polsce zdecydował się - jak mówi - ze względu na wysoki standard szkolnictwa oraz bogate dziedzictwo kulturowe. Porównując różne programy studiów psychologii znalazł informację o Uniwersytecie Warszawskim oferującym wyjątkowy program Międzynarodowych Studiów Psychologii prowadzony w języku angielskim. "W przyszłości planuję połączyć obecnie zdobywaną wiedzę wraz z moim wcześniejszym wyuczonym zawodem inżyniera; zamierzam wyspecjalizować się w kierunku psychologii neuropoznawczej, w celu wykorzystania rzeczywistości wirtualnej do rehabilitacji neuropsychologicznej" - mówi laureat.

d4b3pim

W kategorii "Studia licencjackie" nagrodę otrzymała pochodząca z Indii Sowmya Thottambeti, która studiuje na Politechnice Poznańskiej. "Po ukończeniu studiów inżynierskich chciałabym z rok popracować, zanim podejmę studia magisterskie w zakresie techniki. Na dłuższą metę zamierzam pracować i rozwijać swoją karierę w zakresie inżynierii sieci lub w dziedzinie pokrewnej. Zamierzam w swojej pracy inspirować, zwłaszcza młode kobiety, do podejmowania wyzwań w dziedzinach związanych z nauką, technologią, inżynierią i matematyką" - deklaruje laureatka.

Drugim laureatem w tej kategorii został Ukrainiec Vadym Melnyk, uczący się w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jego zdaniem Polska, to kraj który łączy w sobie to co najlepsze w zachodniej kulturze biznesowej oraz słowiańską mentalność i tradycje.

Konkurs zorganizowano patronatem przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Jana Szmidta. Kandydatury oceniła kapituła w składzie: prof. Marek Tukiendorf - rektor Politechniki Opolskiej, prof. Stanisław Kistryn - prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Bianka Siwińska - dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", Michał Gajda - przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów oraz Tomasz Tokarski - przewodniczący Parlamentu Studentów RP.

W 2016 roku w Polsce było ponad 65 tysięcy studentów obcokrajowców ze 157 krajów, co stanowi 4,1 proc. ogółu studentów w naszym kraju.

Wyniki konkursu "Interstudent 2017" ogłoszono podczas gali w krakowskich Sukiennicach, odbywającej się w ramach konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2017".

d4b3pim

Podziel się opinią

Share
d4b3pim
d4b3pim
Więcej tematów