Minister Ziobro rozmawiał z szefem FBI o ekstradycji Mazura
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro rozmawiał w Warszawie z Szefem Federalnego Biura Śledczego (FBI) Robertem S. Muellerem o ekstradycji z USA domniemanego zleceniodawcy zabójstwa gen. Marka Papały, Edwarda Mazura. Podczas spotkania zapadły też ustalenia dotyczące szkoleń polskich prokuratorów m.in. w zakresie przestępczości zorganizowanej.
Zbigniew Ziobro nie chciał zdradzić szczegółów spotkania. Podkreślił jednak, że jest z niego zadowolony i w ciągu miesiąca wybiera się do Stanów Zjednoczonych, by kontynuować sprawę.
Dobra współpraca wymaga wzajemnej lojalności, a stronie amerykańskiej bardzo zależy na dyskrecji działań. Stąd treść rozmów objęta jest tą dyskrecją - powiedział minister po spotkaniu z szefem FBI.
Co do szczegółów ustaliliśmy, że zostają one na nasz użytek. Mogę tylko powiedzieć, że rozmawialiśmy i poświęciliśmy tej sprawie sporo czasu i warto rozmawiać - dodał Ziobro.
W połowie grudnia ubiegłego roku śledztwo w sprawie zabójstwa w 1998 r. gen. Papały przedłużono już po raz szesnasty. Zarzuty nakłaniania do morderstwa mają postawione na razie dwaj gangsterzy z grupy pruszkowskiej - Ryszard B. i Andrzej Z. Polska czeka na ekstradycję z USA Edwarda Mazura - wniosek w tej sprawie wysłano do USA w kwietniu ubiegłego roku. Prokuratura chce postawić Mazurowi zarzut nakłaniania do zabójstwa. Władze USA wciąż nie odpowiedziały oficjalnie na wniosek Polski.
Sprawę zabójstwa gen. Papały, a tym samym ekstradycję osoby, która zleciła to zabójstwo, od początku traktował jako sprawę honoru polskiego wymiaru sprawiedliwości - przypomniał Ziobro.
Mówiłem publicznie ambasadorowi USA, że gdyby - odpukać - został zastrzelony dyrektor FBI, a w Polsce ukrywał się jego zabójca, to polscy prokuratorzy i policjanci stanęliby na głowie, by sprawcę ująć i dostarczyć stronie amerykańskiej, dlatego że tego wymaga kwestia honoru - mówił we wcześniejszych wypowiedziach minister sprawiedliwości.
Spotkanie ministra z szefem FBI nie dotyczyło jednak tylko Mazura. Rozmawialiśmy też na temat uściślenia współpracy między FBI a prokuraturą - powiedział Ziobro. Zaznaczył, że strona amerykańska bardzo interesowała się reformą pionu do spraw walki z przestępczością zorganizowaną, którą kierować będzie prokurator krajowy Janusz Kaczmarek.
Sam Kaczmarek dodał, że rozmowy z Amerykanami dotyczyły też przestępczości narkotykowej, przestępczości w cyberprzestrzeni, przestępczości na giełdach oraz kwestii związanej z terroryzmem. Zapadły konkretne ustalenia, żeby dokonać szkoleń prokuratorów w tym zakresie - powiedział Kaczmarek.
Ponadto rozmawiano o ewentualnym powołaniu wspólnych polsko-amerykańskich zespołów śledczych. Jest taka możliwość w Unii Europejskiej, natomiast nie ma takiej możliwości prawnej, jeśli idzie o prokuraturę polską i amerykańską. Widzimy tutaj pewne pole, które jest możliwe do zapełnienia - dodał Kaczmarek.
Szef Federalnego Biura Śledczego (FBI) Robert S. Mueller spotka się jeszcze z komendantem głównym policji Markiem Bieńkowskim.
Mueller został szefem FBI w sierpniu 2001 r. Dokonał m.in. przekształceń struktur FBI po atakach z 11 września 2001 r. Teraz biuro koncentruje się przede wszystkim na walce z terroryzmem.
Po zamachach z 11 września FBI była bardzo krytykowana m.in. za brak zdolności analizy ważnych informacji.