Trwa ładowanie...
darcja4
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Merkel stawia warunki przed szczytem w Astanie

Warunkiem udziału kanclerz Niemiec Angeli Merkel na szczycie w Astanie jest "zbliżenie" w kwestiach spornych dotyczących rozwiązania konfliktu na Ukrainie - powiedział rzecznik rządu w Berlinie Steffen Seibert.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Angela Merkel i Arsenij Jaceniuk
Angela Merkel i Arsenij Jaceniuk (AFP, Fot: JOHN MACDOUGALL)
darcja4

Seibert wyjaśnił, że właśnie takie stanowisko szefowa rządu przedstawiła w rozmowach telefonicznych z prezydentami Ukrainy i Rosji, Petrem Poroszenką i Władimirem Putinem.

- W zasadzie kanclerz jest gotowa do spotkania z dwoma politykami - powiedział rzecznik. Warunkiem są jednak "konkretne postępy", w tym zbliżenie w kwestii zawieszenia broni oraz ustalenia linii demarkacyjnej - wyjaśnił Seibert. O jego wypowiedzi poinformowała rozgłośnia Deutschlandfunk.

Jak dodał, Merkel w rozmowach z Poroszenką i Putinem wyraziła też zaniepokojenie z powodu sytuacji humanitarnej mieszkańców wschodniej Ukrainy.

darcja4

W stolicy Kazachstanu, Astanie, planowane jest na 15 stycznia spotkanie Merkel z Poroszenką i Putinem oraz prezydentem Francji Francois Hollande'em w sprawie konfliktu na Ukrainie. Ostateczna decyzja w sprawie spotkania jeszcze nie zapadła.

O kontaktach telefonicznych między przywódcami informowały wcześniej Kijów i Moskwa. Jak poinformowała służba prasowa Kremla, Putin ponownie opowiedział się za bezpośrednim dialogiem między władzami w Kijowie a rebeliantami.

Putin i Merkel byli zgodni, że szefowie dyplomacji Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy powinni kontynuować rozmowy w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy. Kolejna runda tych rozmów zaplanowana jest na najbliższy poniedziałek w Berlinie.

Służba prasowa prezydenta Ukrainy podała, że w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Petro Poroszenko wyraził zaniepokojenie nasileniem się starć na wschodzie Ukrainy. Powiedział, że prorosyjscy separatyści naruszają obowiązujący rozejm i nadal otrzymują zaopatrzenie z Rosji.

darcja4

Podziel się opinią

Share

darcja4

darcja4
Więcej tematów