Trwa ładowanie...

Malta Festival bez dotacji z ministerstwa kultury. Przez "Klątwę"

Minister kultury Piotr Gliński grozi, że wycofa rządową dotację dla poznańskiego Malta Festivalu, jeśli kuratorem tegorocznej edycji pozostanie Chorwat Oliver Frijić, twórca kontrowersyjnej "Klątwy".

Malta Festival bez dotacji z ministerstwa kultury. Przez "Klątwę"Źródło: WP.PL
d7qlr3v
d7qlr3v

Wicepremier Gliński udzielił wywiadu prawicowemu miesięcznikowi "Wpis". Minister kultury po raz kolejny krytycznie wypowiedział się na temat Olivera Frljicia, reżysera przedstawienia "Klątwa" w Teatrze Powszechnym. Zagroził również, że cofnie dofinansowanie dla tegorocznej edycji Malta Festivalu w Poznaniu, jeżeli reżyser "Klątwy" pozostanie na stanowisku kuratora.

- W mediach podano, że będziemy, jako ministerstwo, finansować Frljicia jako kuratora Malty. Mogę powiedzieć, że choć nasza umowa z Maltą jest trzyletnia, to w tym roku jej nie podpiszę, jeżeli Oliver Frljić będzie tam kuratorem - powiedział wicepremier. - Boleję nad tym, bo temat - Bałkany - zapowiada się ciekawie. Ale bez tego pana - dodał.

Gliński stwierdził, że jest zdecydowany "nie dać tych pieniędzy, skoro prowokator ma być tam szefem". - Może się oczywiście podnieść krzyk. W naszych warunkach niestety każdą interwencję w obronie uczuć patriotycznych i religijnych, tradycji i szacunku dla wartości ważnych dla milionów ludzi czy w obronie podstawowych zasad współżycia społecznego ogłosić można jako zamach na wolność artysty, jako ingerencję cenzury, stalinizm, faszyzm - przyznał szef resortu kultury

d7qlr3v

- Ale tu będziemy konsekwentni: właśnie w imię wartości ważnych dla wspólnoty - zadeklarował Gliński.

Malta Festival Poznań to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych Europy Środkowo-Wschodniej. Festiwal prezentuje międzynarodowy program teatralny, muzyczny, taneczny i filmowy. Odbywa się od 1991 roku w Poznaniu, na przełomie czerwca i lipca. Nazwa pochodzi od znajdującego się w Poznaniu Jeziora Maltańskiego.

Malta Festival wystartuje 16 czerwca. Na początku kwietnia ruszyły przygotowania do wydarzenia. Na razie organizatorzy festiwalu nie skomentowali jeszcze słów ministra kultury. W wydanym w środę oświadczeniu Fundacja Malta, organizator Malta Festivalu wyjaśnia, na jakich zasadach otrzymała ministerialną dotację. "W 2016 r. Fundacja otrzymała dotację w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Priorytet „Teatr i taniec”) i podpisała umowę trzyletnią na kwotę 300 000 zł rocznie. Dotacja przyznana została w oparciu o program zawierający opis tematów idiomu, nazwiska i biogramy kuratorów oraz proponowane działania programowe trzech kolejnych edycji i składaną co roku aktualizację kosztorysu i programu festiwalu. Fundacja Malta dopełniła wszelkich formalności wymaganych do podpisania aktualizacji tegorocznej edycji" - napisano.

Źródło: "Wpis"

d7qlr3v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7qlr3v
Więcej tematów