ŚwiatMalala Yousafzai w dniu 18. urodzin otworzyła szkołę dla dziewcząt w Libanie

Malala Yousafzai w dniu 18. urodzin otworzyła szkołę dla dziewcząt w Libanie

Najmłodsza laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, Pakistanka Malala Yousafzai, która od lat walczy o prawa kobiet do edukacji, w dniu swoich 18. urodzin otworzyła w Libanie szkołę dla ponad 200 syryjskich dziewcząt mieszkających w obozie dla uchodźców w Dolinie Bekaa.

Malala Yousafzai w dniu 18. urodzin otworzyła szkołę dla dziewcząt w Libanie
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | WAEL HAMZEH

13.07.2015 | aktual.: 13.07.2015 09:22

W szkole, otwartej dzięki powołanej przez Malalę organizacji non-profit, będą mogły uczyć się dziewczęta w wieku od 14 do 18 lat, które zostały zmuszone do ucieczki z Syrii.

- Jestem zaszczycona, mogąc świętować swoje 18. urodziny wśród młodych i dzielnych dziewcząt z Syrii - podkreśliła Malala. Dodała, że przemawia w imieniu 28 milionów dzieci, które są pozbawione edukacji z powodu konfliktu zbrojnego. - Ich odwaga i poświęcenie, aby kontynuować edukację w tak trudnych warunkach inspiruje ludzi na całym świecie. Naszym obowiązkiem jest stać po ich stronie - dodała Pakistanka.

Szacuje się, że w Libanie przebywa około 1,2 miliona uchodźców z Syrii, jednak liczba ta może być znacznie większa. Wśród nich jest pół miliona dzieci. Tylko jedna piąta z nich ma zapewnioną możliwość nauki.

Malala w wieku 11 lat zaczęła pod pseudonimem prowadzić bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie.

W październiku 2012 roku 15-letnia wówczas dziewczyna została zaatakowana przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły w dolinie Swat na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Przeżyła postrzały w głowę i szyję, a po intensywnym leczeniu i rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację. Malala nie może wrócić do ojczyzny, bo talibowie oskarżają ją o propagowanie zachodniego stylu życia i "nieprzyzwoite" zachowanie; grożą śmiercią zarówno dziewczynie jak i jej bliskim.

Za niezłomną postawę młodą Pakistankę nagrodził m.in. Uniwersytet Harvarda, a Parlament Europejski przyznał jej Nagrodę Sacharowa za zasługi w walce o prawa człowieka. W 2014 roku Malala jako najmłodsza osoba w historii otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)