Trwa ładowanie...
d34isq5
IAR

Londyński "Times": Tusk na prezydenta UE

Londyński "Times" popiera polskiego premiera na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. "Tusk na prezydenta" - głosi tytuł artykułu redakcyjnego. Już w poniedziałek premier David Cameron namawiał go do kandydowania w nadziei, że Tusk pomógłby mu wynegocjować nowe warunki brytyjskiego członkostwa i wygrać referendum, czy pozostać w Unii czy nie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wg brytyjskiego dziennika Donald Tusk to właściwy człowiek, by zaostrzyć odpowiedź UE wobec Rosji
Wg brytyjskiego dziennika Donald Tusk to właściwy człowiek, by zaostrzyć odpowiedź UE wobec Rosji (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d34isq5

"Times" poszerza zakres oczekiwań względem Tuska, wyjaśniając w podtytule: "Polski premier to właściwy człowiek, by zaostrzyć odpowiedź Unii wobec Rosji". "Times" przypomina, że Donald Tusk to nie brukselski aparatczyk, jak Jean-Claude Juncker, nie podziela jego zapędów federacyjnych i lepiej rozumie państwa pozostające poza strefą euro. Tusk to również typ wolnorynkowego biznesmena, czego dowiódł w stanie wojennym, kiedy po wyrzuceniu z pracy założył firmę czyszczenia i malowania kominów fabrycznych - pisze "Times". Może jako prezydent Unii spojrzałby też szerzej, nie z wąskiej, polskiej perspektywy, na problemy, jakie sprawia innym masowa imigracja.

Jedyny kłopot to, że wybór Tuska na prezydenta Unii zmniejszyłby szanse na obsadzenie w roli szefa unijnej dyplomacji "prężnego i nieprzebierającego w słowach" Radka Sikorskiego - martwi się "Times" - albo Bułgarki Kristaliny Georgiewej. Bo ktokolwiek miałby obsadzić to stanowisko, musi być świadom zagrożeń ze strony ekspansywnej Rosji. Unia powstała po to, by nowa wojna w Europie była nie do pomyślenia. Następna generacja przywódców musi spełnić tę historyczną misję - konkluduje "Times".

d34isq5

Podziel się opinią

Share

d34isq5

d34isq5
Więcej tematów