Trwa ładowanie...

"Lex TVN" podejście pierwsze. "Trzeba rozmasować opinię publiczną"

W sieci wciąż publikowane są e-maile, które mają pochodzić ze skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka. Jeden z nich dotyczy tzw. ustawy dekoncentracyjnej, która ostatecznie została uchwalona przez Sejm jako "lex TVN". Wynika z nich, że premier Mateusz Morawiecki spodziewał się, że przepisy te mogą wywołać opór społeczny i konflikt z UE i USA. Nakazał więc przygotowanie kampanii informacyjnej, która ma "rozmasować opinię publiczną".

"Lex TVN" podejście pierwsze. "Trzeba rozmasować opinię publiczną""Lex TVN" podejście pierwsze. "Trzeba rozmasować opinię publiczną"Źródło: PAP, fot: Marcin Obara
d2yog0e
d2yog0e

17 października 2019 roku. Cztery dni po wyborach parlamentarnych. PiS już wie, że wygrał po raz kolejny. I przystępuje do działania. Chce zawłaszczyć media pod pozorem tzw. ustawy dekoncentracyjnej, która zostanie później nazwana "lex TVN".

Premier Mateusz Morawiecki w ujawnionym e-mailu do ministra kultury Piotra Glińskiego, mającym pochodzić ze skrzynki pocztowej szefa KPRM Michała Dworczyka, przyznaje, że zapoznał się z dwoma rozważanymi projektami zapisów ustawy. Podkreśla jednak, że bez względu na to, który z nich zostanie wybrany, "musi zostać poprzedzony odpowiednim działaniem komunikacyjnym".

Morawiecki: trzeba rozmasować opinię publiczną

"To znaczy: trzeb przez szybkich kilka najbliższych tygodni szeroko informować, że takie to a takie regulacje obowiązują we Francji - Niemczech - Austrii itd., że w prawie UE 80 proc. udziału w rynku oznacza monopol, ale już 40 proc. oznacza pozycję dominującą - i w ten sposób rozmasować naszą opinię publiczną i przygotować ją na to że pewne zmiany muszą nastąpić. A wręcz mówiąc językiem merketingowym wykreować taką społeczną potrzebę!" - napisał premier (zachowano oryg. pisownię - przyp. red.).

"Bo w przeciwnym razie nawet jeśli zadziałamy nagle, szybko i z zaskoczenia - to reakcja obronna może nie zablokuje tego na krótką metę ale na trochę dłuższą będzie ogromny opór i potencjalnie znowu ogromny konflikt z UE i USA (TVN!)" - stwierdził Morawiecki, proponując Glińskiemu spotkanie w tej sprawie.

Prezydent zawetował "lex TVN"

Morawiecki, jak wynika z ujawnionych e-maili, miał też zlecić swoim współpracownikom opracowanie dokładnego planu działań w tej sprawie.

d2yog0e

Przypomnijmy, że Sejm uchwalił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, czyli "lex TVN" 17 grudnia 2021 r.

Ustawa nie weszła w życie. Został zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

To nie koniec lex TVN? Miller: PiS nie będzie ustawać w wysiłkach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2yog0e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yog0e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj