Sejm przyjął "lex TVN". Prezydent Duda zabrał głos
W piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. "lex TVN". Teraz trafi ona na biurko Andrzeja Dudy. Prezydent zapewnił, że dokument zostanie poddany analizie. - Bardzo dokładnie zbadam tę propozycję legislacyjną, którą uchwalił parlament - oświadczył.
- Ta ustawa musi trafić na biurko prezydenta, nie trafiła, nie została jeszcze przesłana. Będzie przez nas poddana analizie i odpowiednia decyzja zostanie podjęta. Ja już mówiłem na temat tego, z jakiego punktu widzenia będę tę ustawę oceniał i taką decyzję podejmę - powiedział prezydent.
Zaznaczył, że Konstytucja daje głowie państwa "różne możliwości", w tym weto. - Prezydent może każdą ustawę podpisać, to prerogatywa prezydencka. Każdą ustawę może skierować do ponownego rozpatrzenia w Sejmie, co się nazywa wetem prezydenckim albo każdą ustawę skierować do Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli będzie miał wątpliwości co do zgodności jej postanowień z Konstytucją - mówił Andrzej Duda.
"Lex TVN" powraca. Mocna reakcja Stanów Zjednoczonych
Wcześniej głos ws. "lex TVN" zabrała ambasada USA w Polsce. "Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane dzisiejszym przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP" - napisał na Twitterze charge d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.
We wpisie Aliu przypomniał też wcześniejsze deklaracje prezydenta Andrzeja Dudy, który sugerował, że może zawetować "lex TVN". "Oczekujemy, że prezydent Duda będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i działalności gospodarczej" - czytamy.
Zobacz też: ustawa budżetowa na 2022 przyjęta. „Pokazówka. Ja to nazywam patobudżet”
Sejm bez zapowiedzi wznowił prace nad "lex TVN"
Sejmowa komisja kultury w piątek niespodziewanie wznowiła prace nad ustawą "lex TVN". Przeprowadzono głosowanie, na drodze którego ustawa wróciła do Sejmu.
Po burzliwej debacie posłowie Prawa i Sprawiedliwości zagłosowali przeciw uchwale Senatu o odrzuceniu "lex TVN. Oznacza to, że teraz wejście w życie nowych przepisów zależy od podpisu prezydenta.
Warto przypomnieć, że w sierpniu 2021 r. Senat odrzucił "lex TVN" w całości.W sprawie nowelizacji ustawy głosowało wówczas 93 senatorów. "Za" odrzuceniem "lex TVN" opowiedziało się 53 parlamentarzystów, a "przeciw" było 37 osób. Trzy się wstrzymały.
"Lex TVN", którego pomysłodawcami są politycy PiS, to nowelizacja dotychczas obowiązującej ustawy o radiofonii i telewizji. Zakłada ona m.in. zakaz sprawowania pośredniej lub bezpośredniej kontroli nad stacjami koncesjonowanymi w Polsce przez podmioty nieobjęte przez Europejski Obszar Gospodarczy.