Trwa ładowanie...

Lech Wałęsa zaapelował do Niemców: Weźcie odpowiedzialność za Europę

W piątek Lech Wałęsa wziął udział w wiecu Europejskiej Partii Ludowej w Monachium. Wystąpił w marynarce, pod którą miał koszulkę z napisem "konstytucja". Prezydent poparł kandydaturę Manfreda Webera na szefa Komisji Europejskiej. Wezwał też Niemcy do przewodzenia Europie w nowych czasach.

Share
Lech Wałęsa zaapelował do Niemców: Weźcie odpowiedzialność za Europę
Źródło: PAP, Fot: LUKAS BARTH-TUTTAS
d1fesod

Były prezydent Polski został powitany w Monachium długą owacją na stojąco. Jego wizyta była utrzymywana w tajemnicy - podaje Polsat News. Wałęsa podarował Manfredowi Weberowi plakat z napisem "Solidarność" i swoim zdjęciem z czasów PRL - informuje rmf24.pl za PAP. Były prezydent powiedział, że rozwiązania, które do tej pory obowiązywały w Europie, nie pasują do nowych czasów.

- Największe szanse doprowadzenia w Europie do porozumienia, do jedności, do rozwoju mają Niemcy. Wolałbym, żeby to była Polska, ale los dał to Niemcom - stwierdził Wałęsa. - Proszę was, weźcie odpowiedzialność za Europę. Zacznijcie proponować rozwiązania. Los nam nie wybaczy, jeśli pozwolimy demagogom przekonywać narody do złych rozwiązań - przestrzegł. Jak dodał, przyjechał do Niemiec jako "zaniepokojony rewolucjonista".

d1fesod

Zdaniem Wałęsy, Niemcy powinni zorganizować wielką debatę i "odebrać argumenty" populistom. Zachęcił też do "większej odwagi" w prowadzeniu Europy.

- Tworzyliśmy UE i inne organizacje w innym czasie i innych warunkach; warunki się zmieniają i musimy dopasować struktury - powiedział na koniec były prezydent. Zaznaczył, że najpierw trzeba zgodzić się co do wartości, a dopiero potem w oparciu o nie organizować wolny rynek.

Źródło: rmf24.pl, Polsat News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1fesod

Podziel się opinią

Share
d1fesod
d1fesod
Więcej tematów