Kwaśniewski gratuluje papieżowi
W imieniu najwyższych władz RP, narodu
polskiego i własnym pragnę złożyć Ojcu Świętemu najserdeczniejsze
gratulacje i najlepsze życzenia w związku z wyborem na głowę
Kościoła Powszechnego papieża Benedykta XVI - napisał w liście do
kardynała Josepha Ratzingera prezydent Aleksander Kwaśniewski.
"W wyborze Waszej Świątobliwości widzimy wolę kontynuacji działa wielkich papieży ostatnich dziesięcioleci, umacniających takie wartości jak sprawiedliwość, pokój i pojednanie" - czytamy w liście.
"Budzi nasze zaufanie i nadzieję to, iż Pasterzem Kościoła Powszechnego został przedstawiciel narodu niemieckiego, naszego sąsiada, z którym dokonaliśmy historycznego pojednania i razem budujemy wspólną Europę" - podkreślił prezydent.
Jak napisał w liście do nowego papieża, "przed kilkoma dniami pożegnaliśmy Jana Pawła II, naszego Wielkiego Rodaka, orędownika pojednania i apostoła pokoju. Uczestnicząc w uroczystościach pogrzebowych byliśmy wielce wzruszeni homilią wygłoszoną przez Waszą Świątoblliwość".
"Poruszyła nas głębia myśli i wielki szacunek wyrażony w niej dla Jana Pawła II jako wielkiego Papieża i Człowieka" - podkreślił Kwaśniewski.
Prezydent wyraził przekonanie, że "Ojciec Święty, który był przez wiele lat jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, będzie pomnażał Jego dzieło i niósł światu dobro i miłość".
Bezpośrednio po wyborze nowego papieża Aleksander Kwaśniewski rozmawiał przez telefon z prezydentem RFN Horstem Koehlerem i złożył mu serdeczne gratulacje w związku z wyborem kard. Ratzingera na nowego papieża. "Prezydenci wyrazili przekonanie, że wybór Josepha Ratzingera będzie dobrze służył światu i Kościołowi na początku trzeciego tysiąclecia i wzmocni przyjazne, dobrosąsiedzkie relacje między Polską i Niemcami" - głosi komunikat Kancelarii Prezydenta o tej rozmowie.
W liście gratulacyjnym do prezydenta RFN Kwaśniewski napisał m.in., że "w tym szczególnym i historycznym dniu nie sposób nie odwołać się do myśli i nauk Jana Pawła II, wyrażających nieustanne pragnienie jednoczenia świata, zbliżania do siebie krajów i narodów, niezależnie od różnic religijnych, kulturowych, czy etnicznych".
"Wyrażamy dzisiaj radość, że dzieło budowy świata pokoju, solidarności i miłości, które stanowiło myśl przewodnią pontyfikatu Jana Pawła II, w tym również pojednanie między narodem polskim i niemieckim, znalazło w osobie Papieża Benedykta XVI godnego kontynuatora" - napisał prezydent Kwaśniewski.