Kryzys rządowy. Iwona Michałek, Andrzej Gut-Mostowy i Grzegorz Piechowiak podają się do dymisji
Kolejne dymisje w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. Wiceminister Iwona Michałek opuściła swój urząd w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Chwilę po niej do dymisji podał się Andrzej Gut-Mostowy. Taką samą decyzję podjął też wiceminister Grzegorz Piechowiak.
Iwona Michałek z Porozumienia do tej pory pełniła funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Do dymisji podała się kilka godzin po usunięciu Jarosława Gowina z rządu premiera Mateusza Morawieckiego.
- Wobec wczorajszej decyzji premiera i odwołania wicepremiera Gowina ja również podaję się do dymisji. Uważam, że projekt w ramach Zjednoczonej Prawicy był dobry, ale wczoraj niestety został przerwany. Nie widzę dalszej pracy w resorcie i rządzie bez Jarosława Gowina - mówiła w Sejmie Michałek. - Nie zgadzam się z tym, co opinii publicznej jest w tej chwili przez posłów i działaczy PiS przekazywane. My jako resort pracowaliśmy bardzo mocno i tylko pracowaliśmy dla dobra Polski - dodała.
Chwilę po niej głos zabrał Andrzej Gut-Mostowy. Polityk Porozumienia poinformował, że podobnie jak jego klubowa koleżanka, podaje się do dymisji. Podczas konferencji wystąpił także wicerzecznik Porozumienia.
Zobacz też: Porozumienie opuszcza Zjednoczoną Prawicę i klub PiS. Jan Strzeżek zdradza przebieg głosowania
O swojej decyzji poinformował też Grzegorz Piechowiak. "W konsekwencji ostatnich wydarzeń podjąłem decyzję o złożeniu dymisji na ręce premiera z funkcji Sekretarza Stanu w w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Dzisiaj trudno mi jednak wyobrazić sobie bycie w opozycji do Zjednoczonej Prawicy, przez wyborców której zostałem wybrany do Sejmu" - napisał na Twitterze.
Dymisje od rana. Porozumienie opuszcza rząd
- Każdy z naszych polityków sam będzie ogłaszał swoje dymisje, można się spodziewać kolejnych takich wystąpień (...). Chcę zaznaczyć, że Porozumienie nie pozwoli na jakiekolwiek gmeranie przy mediach, jeśli nasza poprawka nie zostanie poparta, to będziemy głosować za odrzuceniem nowelizacji ustawy medialnej - mówił Jan Strzeżek.
To już kolejna decyzja polityka z Porozumienia. O godzinie 9 rząd opuścił Marcin Ociepa. - Odczuwam polityczną porażkę osobistą, ponieważ pełniłem rolę mediatora, uczestniczyłem w rozmowach "dwóch Jarosławów", próbowałem budować porozumienie w ramach koalicji. Mam konserwatywne poglądy i uważam, że obecny rząd był i jest najlepszy dla Rzeczpospolitej - mówił były wiceminister obrony narodowej.
Chwilę przed jego konferencją prasową w Sejmie, Porozumienie zdecydowało formalnie opuścić koalicję Zjednoczonej Prawicy. "Parlamentarzyści Porozumienia odejdą z Klubu PiS oraz utworzą Koło Parlamentarne Porozumienia Jarosława Gowina" - ogłosił na Twitterze wicerzecznik partii Jan Strzeżek.