Koniec koalicji. Porozumienie podjęło decyzję. Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą
Porozumienie Jarosława Gowina podjęło decyzję co do dalszej przyszłości politycznej. Formacja opuszcza koalicję Zjednoczonej Prawicy.
"Decyzją Zarządu Krajowego Porozumienie Jarosława Gowina opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Parlamentarzyści Porozumienia odejdą z Klubu PiS oraz utworzą Koło Parlamentarne Porozumienia Jarosława Gowina" - przekazał wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.
Decyzja Porozumienia następuje kilkanaście godzin po wyrzuceniu lidera partii z rządu. Jak ustalił reporter WP Patryk Michalski, władze Prawa i Sprawiedliwości celowo czekały z ogłoszeniem decyzji o wyrzuceniu Gowina z rządu do rozpoczęcia protestów ws. "lex TVN". Według nieoficjalnych doniesień prezes PiS liczy, że uda mu się zdobyć sejmową większość mimo utraty koalicjanta.
Informacja o dymisji Gowina krążyła już we wtorkowe popołudnie. O 18 rzecznik rządu zwołał konferencję prasową i poinformował, że premier zwrócił się do prezydenta z wnioskiem o dymisję Jarosława Gowina z zajmowanych stanowisk w Radzie Ministrów.
Zobacz też: Porozumienie opuszcza koalicję. Polityk PiS: są dorosłymi ludźmi
Dymisja Gowina. Sprzeciw wobec "Lex TVN" i podnoszeniu podatków
- W Sejmie są osoby zarówno z Porozumienia, jak i spoza tej partii, które chcą wspierać rząd Zjednoczonej Prawicy. Z Jarosławem Gowinem jest kilku parlamentarzystów - mówił po decyzji koalicjanta rzecznik rządu. Piotr Mueller, pytany o głosowanie nad ustawą medialną zaznaczył, że liczy, iż PiS będzie miało większość.
- Zarząd Porozumienia podejmie w środę decyzję, co dalej z naszą obecnością w Zjednoczonej Prawicy, ale wszyscy mamy świadomość, że moja dymisja wynikająca z wierności programowi Zjednoczonej Prawicy, programowi któremu sprzeciwia się wiele elementów Polskiego Ładu, otóż ta dymisja jest de facto zerwaniem koalicji rządowej i de facto końcem Zjednoczonej Prawicy - zapowiedział mówił kilkanaście minut później Jarosław Gowin.
Zarząd Porozumienia obradował w formie zdalnej, a uchwały zostały przyjęte obiegowo. Było to już drugie spotkanie zarządu partii w ciągu 5 dni. W sobotę - po naradzie - wydano oświadczenie, w którym Porozumienie uzależniło dalsze wspieranie rządu od poparcia ich postulatów dotyczących reform podatkowych i ustawy medialnej.